Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuk cezaevine 'sosyal kampus'

Pozantı'daki cinsel taciz olaylarının ardından suça sürüklenen çocuklar için yeni sistem kuruluyor. Koğuş sistemi kaldırılıyor yerine sosyal kampuslar geliyor

Giriş Tarihi: 27.3.2012
Pozantı Cezaevi'nde kalan çocuklara "cinsel taciz ve şiddet" olaylarının ortaya çıkmasının ardından suça sürüklenen ve suç mağduru olan çocuklar için kapsamlı "koruma" programı hayata geçiriliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kendi bünyesinde suça sürüklenen çocukların kaldığı rehabilitasyon merkezlerini yeniden yapılandırma kararı aldı. Taş attırılan, hırsızlık yaptırılan, çeşitli eylemlerde kullanılıp hüküm giyen çocuklarla, cinsel istismara uğrayıp devlet korumasına alınan çocuklar için "koğuş" yerine "kampus" sisteminin hayata geçirilmesi planlanırken, çocuklar "yaş, suçunun türü" gibi unsurlara göre ayrı yerlerde kalacak. Aile Bakanı Fatma Şahin, Pozantı Cezaevi'nde yaşanan olaylarla ilgili "hem mağdurun hem olayın faili çocukların yanında olmamız gerekiyor" diyerek, yeni projenin detaylarını, "Biz çocukları yaşlara göre, suçlarına göre, bir arada kalması gereken ve bir arada kalmaması gereken olarak ayrı yerleştireceğiz" olarak özetledi. SABAH, Bakanlık bünyesinde suça sürüklenen ve suçun mağduru olan çocukların kaldığı rehabilitasyon merkezleriyle ilgili yeni düzenlemenin ayrıntılarına ulaştı. Savcılık kararıyla yollanan çocukların bulunduğu bu merkezlerde "koğuş" sistemi tarih olacak. Bunun yerine çocuklar için yüksek güvenlikli yapıların bulunduğu, sosyal tesis içerikli kampuslar benimseniyor. Çocukların eğitimlerini de "Sevgi Köyü" yapısındaki bu kampuslerde alması planlanıyor.

İNGİLTERE VE HOLLANDA MODELİ
Cinsel İstismarla Mücadele Yasası'nı hazırlıkları için görevlendirilen hukukçu ve psikiyatrlardan oluşan Bilim Kurulu, suça itilen ya da suç mağduru çocukların durumunun belirlenmesine ilişkin rapor hazırladı. Yeni yapı için özellikle İngiltere ve Hollanda'daki "kampus" tarzı modeller incelendi. Bakanlık, birinci önceliği anne ve babası olmayan, ailesi yıkılmış çocukların rehabilitasyonuna veriyor. Çalışma kapsamında eylemlerde kullanılan, hırsızlık yaptırılan, fuhşa sürüklenen çocuklarla, cinsel istismara uğrayan çocukların birbirini kötü etkilemesini engellemek için suçun niteliği ve yaşları öncelik alınarak ayrı yerlerde kalması sağlanacak, ayrı psikolojik tedavi ve rehabilitasyon programları uygulanacak. Bakanlık, bu uygulamayı yeni yapılanma öncesinde var olan merkezlerde uygulamaya koydu. Birimlere cinsel istismara uğrayan çocuklarla, suça sürüklenen çocukların aynı ortamda kalmaması talimatı verildi.

ÇOCUKLARLA GÖRÜŞEN BDP RAPOR HAZIRLADI
BDP üyeleri ve avukatlardan oluşan bir ekip, Pozantı Çocuk cezaevinden Ankara Sincan cezaevine nakledilen çocuk mahkumlardan 16'sı ile yapılan görüşmelere ilişkin rapor hazırladı. Parti Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısıyla raporu açıklayan BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, çocukların anlatımlarında, Sincan'a gelen 60-70 siyasi suçlu çocuğun kliması bozuk cezaevi araçlarıyla zor şartlarda, adli suçlu çocukların ise otobüslerle rahat koşullarda cezaevine getirildiğini söylediğini aktardı. Beştaş çocukların, gardiyanların kendilerini adli suçluların yanına vermekle tehdit ettiğini, Sincan'da yapılan duruşmalarda yanlarında avukat olmadan telekonferans sistemi ile ifadelerinin alındığını, eşyalarının kendilerine verilmediğini, paralarının da olmaması nedeniyle ihtiyaçlarını alamadıklarını" anlattığını kaydetti. Beştaş, çocuk yargılamalarının tutuksuz yürütülmesini istedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk cezaevine 'sosyal kampus'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN