Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kantinlerde çikolata ebatları küçülecek

Obezite ile mücadele kapsamında yeni öğretim döneminde okul kantinlerine yeni düzenlemeler geliyor

Giriş Tarihi: 24.8.2012
Geçen yıl okul kantinlerinde satışı yasaklanan cips ve gazlı içeceklere ek olarak bu yıl ilkokullarda çikolata ve diğer abur-cubur gıdaların ebatları da küçülecek. Yasakla birlikte satışının arttığı anlaşılan lise kantinlerindeki kola ve cipse de kırmızı alarm geliyor. Milli Eğitim, Sağlık ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, 1 yıldır okul kantinlerinde uygulanan 'Sağlıklı Kantin Projesi' kapsamındaki gazlı içecek ve cips yasağı uygulamasını değerlendirdi.

CİPS YASAĞI DEVAM
İlkokullarda başarılı olan yasak ortaokul ve lise çağındaki çocuklar için bu ürünleri daha da cazip hale getirildiğine dikkat çeken uzmanlar, "Ergen çocuklarda yasak fikri daha cazip hale gelebiliyor. Koladan çok yasak bir eylem yapmaktan keyif alıyorlar. Bu yaş çocuklarına yasaklamak yerine uyarmak daha etkili olacaktır" uyarısını yaptı. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Öztürk ise yeni eğitim-öğretim döneminde ilkokul 4'lerde gazlı, şekerli içecek ve hamburger ile cips yasağının devam etmesine, ortaokul ve liselerde ise yasağın kalkmasına karar verildiğini söyledi. Ortaokul ve liseler için abur-cubur diye adlandırılan cips, kola, çikolata ve benzeri yiyecek ve içeceklerin üzerlerine kırmızı kodlu şeritler konulacağını belirten Öztürk, kırmızı şeritli ürünlerin altında ürünün sağlığa zararına ilişkin uyarıların büyük puntolarla ve anlaşılır şekilde yazacağı belirtildi. Öztürk, okul kantinlerinde satılan aburcubur ürünlerin ebatlarının küçülmesi için sektörle görüşüldüğünü belirterek, "Çocukları çikolatadan vazgeçirtemiyoruz en azından tükettikleri oranı azaltmak istiyoruz. Sektörde bu tür gıdaların ebatlarının ve gramajlarının daha küçük paketlerde satılması konusunda destek verdi. Bu uygulamanın önümüzdeki döneme yetişmesini bekliyoruz" diye konuştu.

GIDAYA RENK AYARI
Öztürk, gıdalarda renk uygulamasının piyasalarda satılan ürünlere uygulamaya başlayacağını belirterek, sağlık için risk grubunda bulanan gıdaların kırmızı şerit, orta riskli grupta bulunanların sarı ve sağlıklı gıdaların da yeşil şeritle satılmaya başlayacağını söyledi. Öztürk, amaçlarının halkın bilinçlendirerek yeşil şeritli ürünlerinin tüketilmesini sağlamak olduğunu kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kantinlerde çikolata ebatları küçülecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN