Türkiye'nin en iyi haber sitesi

reçeteye giriyor!

Tıp dünyası şimdi lerin reçete edilmesinin zorunlu olup olmadığını tartışıyor. Avrupa'da spor yapana vergi indirimi yapılacak

Giriş Tarihi: 16.1.2013
Tıp dünyası şimdi lerin reçete edilmesinin zorunlu olup olmadığını tartışıyor. Avrupa'nın bazı bölgelerinde kilolu kişilere egzersizlerin reçete edilmesi gündeme geldi. Böylelikle sağlıklı bir toplumun oluşturulabilmesi için vergi karşılığı elektronik kartlar verilerek fitness kulüplere giriş hakkı tanındı. Egzersiz programına uymayanların vergi payı artarken uyanlar indirimlerinden yararlanacak. İngiltere'nin başkenti Londra'daki Westminster semtinde, egzersiz için ödül ve ceza yaklaşımı uygulanmaya başlanıyor. Fransa'nın Strasbourg şehrinde ise obez, tip 2 diyabet ve kalp-damar bozukluğu gibi hastalıkları olan kişiler için spor tesislerinden ücretsiz yararlanma imkânı verildi. Bu tedbir ile hastalığı önlemek ve reçeteleri sınırlamak amaçlandı. Bu sistemler işe yararsa egzersizler reçete edilip ilaç gibi yazılabilecek.

TÜRK DOKTORLARDAN DESTEK

Uzm. Dr. Eren Eroğlu (Liv Hospital Check Up ve Sağlıklı Yaşam Merkezi)
Spor egzersizleri reçete edilmelidir. Çünkü dünyada ilaçların reçete edilmesiyle ilgili gelişmekte olan bir konsept var. Reçete, uygulamalarıyla ken- dini gösteren pratik tedavilerin yanında tedavini etkinliğini artırmaya yöneliktir. Egzersizin de hem doktor tarafından önerilmesi hem de denetlenmesi gerekir. Ayrıca egzersizlerin ilaç tedavisi kadar etkili ve çok daha güvenilir olduğu neredeyse herkes tarafından kabul edilmeye başlandı. Spor yapmak sadece kişisel bir sorumluluk değil devlet açısından da önemlidir. Bireyler spor yaptığında yaşlılıklarında devlete yük olmaktan uzak olacaklardır. Böylelikle spor yapmanın getirdiği kronik durumlardan kurtulacaklar ve devlete katkı sağlayacaklardır fakat bunun uygulanabilirliği sosyal bir olgunluk gerektirir.
Prof. Dr. Ziya Mocan (Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı)
Egzersizler reçete edilebilir. Doktor kontrolünde hangi tip egzersiz yapılacağına hastanın sağlık durumuna göre karar verilmelidir. Hastalığa uygun egzersizler verilmeli ve doktor kontrolünden geçmelidir. Kişinin eklemlerine, akciğerine göre bir egzersiz programı, saati ve tipi belirlenmelidir. Dünyada bu uygulamaların artık zorunlu hale getirilmesi uzun zamandır tartışılıyor ancak pratikte Türkiye için imkânsız bir uygulamadır. Çünkü ülkemizdeki insanların özellikle de çalışan grubun vakit ayıracak durumu olmuyor. Ancak Avrupa'da çalışma şartları daha rahat. Bu yüzden orada bu uygulama yapılabilir ya da en azından başlatılabilir. Türkiye'de uygulama yapılması ise zaman alacaktır.
Dr. Ender Saraç (Hay Sağlık Merkezi Diyetisyen)
Egzersizler artık kesinlikle reçete edilmeli. Yaşa cinsiyete ve tıbbi özelliklere göre olmalı. Rasgele hiç spor yapmayan bir kimsenin bir buçuk saat çok fazla ağırlık kaldırarak spor yapması yanlıştır. Bu egzersizler mutlaka ilgili branş hekimlerince verilmelidir. Bu özendirici uygulamaları doğru buluyorum. Ancak öncelikle Türk insanını ikna etmek gerekecek. Sigara yasağında ya da alkollü araba kullanımında verilen cezalarda olduğu gibi Türk insanına sağlıkla ilgili konularda bazen baskı yapmak ya da yasak koymak daha iyi sonuç verebiliyor. Çünkü biz keyfimize çok daha düşkün bir toplumuz. Sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme, egzersiz gibi konular bize zor geliyor. Henüz yaşam alışkanlıklarımız içine egzersiz giremiyor. Bu nedenle bizim ülkemizde de egzersizi motive edici bu tarz yaptırımlar konulabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Egzersiz reçeteye giriyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN