Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdeniz u tehdit altında

Giriş Tarihi: 12.3.2013 14:47 Güncelleme Tarihi: 12.3.2013 14:48

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yapılan çalışma, Akdeniz larının yasa dışı balıkçılık ve deniz faaliyetlerindeki artış nedeniyle tehdit altında olduğunu ortaya koydu.

Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi çerçevesinde Foça Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde Akdeniz u koruma ve izleme çalışması yürütüldü.

Sualtı Araştırmaları Derneği-Akdeniz Foku Araştırma Grubu (SAD-AFAG) tarafından, Foça Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde yapılan gözlemlerde, 2008'de 31, 2009'da 51, 2010'da 118 ve 2011'de 82 fok tespit edildi. Geçen yıl ise gözlemlenen fok sayısı 45 olarak belirlendi.Çalışmada, Akdeniz foku ve yaşam alanları üzerindeki tehditler de belirlendi. Buna göre, yasa dışı her türlü balıkçılık, Akdeniz fokları için hem doğrudan hem de besin kaynaklarının yok olması nedeniyle dolaylı tehdit oluşturuyor.

Özellikle 1990'lı yıllardan sonra hızla gelişen deniz turizmi ve amatör balık avcılığı nedeniyle deniz trafiğinin artması, Akdeniz foklarının yaşam alanları üzerinde baskı yapan bir diğer önemli tehdit unsuru olarak dikkati çekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz foku tehdit altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN