Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaburgadan Türk kulağı

Doğuştan sakat olan Iraklı kardeşlere İstanbul'da kendi kaburgalarından "Kıkırdağa kulak görüntüsü verdik" yeni kulaklar yapıldı. Estetik larıyla duymaları da sağlandı

Giriş Tarihi: 23.3.2013
Genetik bir hastalık nedeniyle doğuştan bir kulağı olmayan ve bu nedenle duyamayan iki kardeşe Türkiye'de kaburga kemiklerinden yapılarak yeniden sese kavuşmaları sağlandı. Iraklı iki kardeş; yedi yaşındaki Ali ve 19 yaşındaki ablası Ragda Şiya doğdukları günden itibaren tek kulakları olmadan yaşadı. Bu onlar için hiç de kolay olmadı. Tek sorunları yalnızca bir kulakları ile hayatı duymaları değildi. Garip bakışlar nedeniyle hep tedirgin oluyorlardı.

DÜNYAYI ARAŞTIRDILAR

Aileleri çocuklarına kulak takılması için Irak'ta doktor doktor dolaştı, ancak hep olumsuz yanıt aldı. Anne Amina Şiya, dünyada tedavi imkânlarını araştırdı ve Sağlık Bakanlığı'nın desteği ile son bir çareolarak, iki çocuğuyla tedavi için Türkiye'ye geldi. Liv Hospital Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ümran İleri aile ile yazışarak Türkiye'de yapay kulak denenebileceği söyledi. Hayatlarında ilk kez geldikleri İstanbul'da hemen hastaneye koştular. Onlar için özel bir ameliyat planı çıkartıldı. İki kardeş arka arkaya ameliyata alındı. İkisine de 4 saatlik bir operasyonla kendi dokularından kulak yaparak, aynı zamanda duymaları için gerekli olan kanalı oluşturdu. Ameliyattan çıkar çıkmaz ikisi de kardeşini sordu. Sargıları birlikte açıldı ve şimdi ülkelerine dönmeye hazırlanıyorlar. Kulağı olmadığı için bir zamanlar bunalıma giren ve eğitimini bırakma noktasına gelen Ragda Şiya yıllar sonra kavuştuğu kulağı için, "Artık ümidimi kesmiştim. Ama doktor hanım sağ olsun ümitlerimi tekrar yeşertti. Ümran doktor pansumanı ilk açtığında kulağıma istersem bakabileceğimi söyledi ve hemen aynaya koştum henüz yara izlerimin yeni olmasına rağmen çok beğendim artık saçlarımı bağlayabileceğim için çok mutlu oldum" diyor.

ÜLKELERİNE DÖNDÜLER
Anneleri Amina Şiya'da çocuklarının yanlarında ve artık mutlu: "Yıllarca nerede iyi bir doktor varsa o doktora gittim... Bir sürü para harcadım. Ama derdimize çare Türk doktor oldu. Irak'taki evimiz onun evidir. O bana dünyaları verdi." Şiya ailesi şimdi mutlu, çocuklarının yeni kulakları aynı zamanda duyabiliyor ve ülkelerine dönmeye hazırlanıyorlar.

"KIKIRDAĞA KULAK GÖRÜNTÜSÜ VERDİK"
Yrd. Doç. Dr. Ümran İleri (Liv Hospital Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı):
Raga'ya kıkırdak dokusunu kaburga kemiğinden alarak ve şekillendirerek diğer kulakla aynı boyut ve şekilde yeni bir kulak oluşturduk. Ali'de ise dış kulak yolunu oluşturduk. Ürettiğimiz dış kulak yapısını, iç kulağa doğru yayarak doğal anatomik yapıya uygun bir yol oluşturduk. Ali ve Raga ameliyattan hemen sonra annelerine çok iyi duyduğunu söyledi. Anne ve çocuklar arasındaki sevinç görülmeye değerdi ve bize de tüm yorgunluğumuzu unutturan güzel bir anı olarak hafızamıza kazındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaburgadan Türk kulağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN