Edirnekapı'dan kontrol edilecek

Giriş Tarihi: 23.4.2013 15:11

'un toplu taşımasında başrolü oynayan hattının ana kumandası Edirnekapı'ya taşınacak. Taşınma işleminin bir hafta içinde tamamlanması bekleniyor.

'da toplu taşıma dendiğinde ilk akla gelen oluyor. Her gün yüzbinlerce İstanbulluya hizmet veren metrobüs hattı, Kağıthane'de bulunan komuta kontrol merkezinden yönetiliyor. Yüzlerce kameradan takip edilen metrobüs hattının ana kumandasını oluşturan Kağıthane'deki komuta merkezi bir hafta içinde Edirnekapı'ya taşınacak. Metrobüs hattının İETT merkezinden ayrılmasının temel nedeni ise hatta yaşanan sıkıntıların önüne geçmek. Metrobüsün en önemli işlevi ve beyni olarak görülen merkezde onlarca ayrı ekrandan 40 durak 180 kamera ile gözetleniyor.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, "Metrobüs 24 saat aktif hizmet gören bir projemizdir.

İETT bu hizmeti yürütürken yaklaşık olarak günden 7500 bini aşkın vatandaşımıza hizmet veriyoruz. 24 saat çalışırken 7 hatta toplam 465 aracımız var. Bu hizmetler sürerken hizmetin daha rahat akışını sürdürebilmesi için de sürekli olarak hattın kontrol edilmesi gerekiyor. Bu kapsamda Kağıthane'den takip ettiğimiz 44 durağımızı 200 kamera ile izliyoruz. Bu sistemi şimdi Edirnekapı garajına taşıyacağız. Edirnekapı bizim metrobüs üssümüz olacak. Burada tüm hareketlerin takibi ve izlenmesi bununla beraber oluşacak problemlerle ilgili çözüm üretebilmek için hatta acil müdahaleyi oradan yapacağız. Bu kapsamda çalışmalarımız hem etkin hem de verimli olmuş olacak'' dedi.

Metrobüs dışındaki toplu taşıma hatlarını Kağıthane'den takip etmeye devam edeceklerini belirten Baraçlı, "Tabi bizler İstanbul'da 5600 ile 24 saat hizmet verirken tüm otobüslerimizi de Kağıthane garajından hepsinin güzergahını ve hattını takibini buradan gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Herhangi bir sorunda anından burada şoförlerle buradan iletişim kurabilip onların ekranlarına bilgi aktarabiliyoruz. Metrobüs kesintisiz bir hat olduğu için dünyanın örnek projelerinden bir tanesi oldu. bu kapsamda yurt dışından yabancı misafirlerimiz sürekli gelip hattımızı ziyaret edip bizden bilgi alıyorlar'' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metrobüs Edirnekapı'dan kontrol edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN