Türkiye'nin en iyi haber sitesi

oldu

dünyanın en önemli caz vokalistlerinden 'ı şık bir ile andı.

Giriş Tarihi: 25.4.2013 09:38 Güncelleme Tarihi: 25.4.2013 10:29
bu sabah yine bir sürprizi ile karşımızda. 20. yüzyılın en önemli caz vokalistleri arasında gösterilen doğum gününde Google tarafından unutulmadı. Sesini adeta bir trompet gibi kullanan Ella Fitzgerald 25 Nisan 1917'de doğmuştu.

Müzik kariyerine 13 Ödülü sığdıran Ella Fitzgerald ABD başkanları tarafından iki ödülle onurlandırılmıştı. Ronald Reagan Ella Fitzgerald'a Ulusal Sanat Madalyası George H.W. Bush ise Özgürlük Madalyası'nı layık gördü.

Ella Fitzgerald büyük caz üstadı Louis Armstrong ile de yaptığı çalışmalarla tanınıyor.

Fitzgerald 15 Haziran 1996'da yaşamını yitirmişti.

Fitzgerald'ın yaşamıyla ilgili haber ve bilgilere sabah.com.tr adresinde takip etmeye devam edeceksiniz.

ABD'nin Virjinya eyaletinde doğdu. Kısa süre sonra boşanan annesiyle New York'a taşındı. Geçirdiği tatsız olaylar yüzünden öğrencilik yıllarını güçlükle geçirmiş, ardından bir süre evsiz olarak yaşamıştır.

ELLA FITZGERALD KİMDİR?


İlk kez 17 yaşında Apollo Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. Chick Webb'le tanıştı ve haftalık 12.50 dolar karşılığında grupla beraber turneye çıktı. "Love and Kisses" ilk kaydı yapılan, "A-Tisket, A-Tasket" ise tanınmasını sağlayan parçalardır. Webb'in ölümünden sonra orkestranın ismi değişti ve liderliği Fitzgerald devraldı.

1941'de solo kariyerine başladı ve Norman Granz'la çalıştığı caz konserlerine devam etti. Swing döneminin sona ermesi ve turnelere çıkan büyük orkestraların kapanışıyla birlikte Fiztgerald, ortaya çıkan Be-Bop akımından etkilenerek vokal tarzını değiştirdi. Dizzy Gillespie Orkestrası ile çalışmaları da onu yönlendirmiştir. Aynı dönemde Scat (kelimelerin olmadığı, anlamsız hecelerle emprovizasyon) tekniğini geliştirmiş ve ününü artırmıştır. Piyanist Ellis Larkins ile birlikte Gershwin bestelerini seslendirdi.

Çeşitli bestecilerin eserlerini seslendirdiği 8 şarkı kitabının ( Great American Songbook ) kayıtları devam ederken uluslararası turnelere de çıktı. Ölümünden sonra The New York Times köşe yazarı Frank Rich, bu eserleri seslendirerek beyaz ve Afrika kökenli Amerikalılar arasındaki kültürel bağların güçlenmesinde önemli rolü olan Fitzgerald'ın bunda en az Elvis Presley kadar başarılı olduğunu söylemiştir. Afrika kökenli bir sanatçının, göçmen yahudiler tarafından bestelenmiş yoksul kesimi anlatan şarkılarını hıristiyan beyazlara sevdirebilmiş olması, bu başarısını doğrular.

Fitzgerald uzun kariyeri boyunca ünlü birçok müzisyenle yanyana çalıştı. Trompetçi Roy Eldridge ve Dizzy Gillespie, gitarist Herb Ells, piyanist Tommy Flanagan, Oscar Peterson, Lou Levy, Paul Smith, Jimmy Rowles ve Ellis Larkins bunlardan bazılarıdır. Bu birliktelikler küçük gruplardan oluşuyordu ve performanslar genellikle canlıydı.

Decca, MGM, Atlantic, Capitol beraber çalıştığı şirketlerden bazılarıdır. Fitzgerald son kaydını 1989'da yapmış, 1991 yılında da son konserini vermiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ella Fitzgerald google oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN