Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 29.4.2013 15:10

Antalya'da işçi emeklisi Orhan Erezkaya, üç aylar öncesinde mübarek ayların isimlerinin, önlerine ve arkalarına takılan lakap ve yakıştırmalar sebebiyle aşağılandığı, ve insanların çocuklarına artık özellikle Şaban ismini koyamadıkları gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığı'na nda bulundu.

Yıllarca Yurt dışında işçi olarak çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönen emekli Orhan Erezkaya,(55) mübarek isimlere yapılan ve hakarete varan yakıştırma ve tiplemelerle itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı gerekçesiyle soluğu Cumhuriyet Savcılığı'nda aldı.Antalya Cumhuriyet Savcılığı'na dilekçesini veren Orhan Erezkaya, yıllardır özellikle Şaban ismine karşı bilinçli bir itibarsızlaştırma, gözden düşürme ve aşağılama çalışması olduğunu , Televizyonlarda gösterilen "" tiplemesi sebebiyle insanların artık çocuklarına Şaban ismi koymadıklarını, koyanların da değiştirme yoluna gittiklerini söyledi. Şaban'ın Türkiye'de artık, aptal, geri zekalı, seviyesiz ve patavatsız sıfatlarının hepsini içine alan bir lakap haline getirildiğini söyleyen Erezkaya " Bundan ciddi olarak rahatsızım. İnsanlar ismi şaban olan kişilerle dalga geçebilir bunlar fevri olaylardır. Ancak medya aracılığıyla milyonlara halen İnek Şaban tiplemesinin ısrarla izletilmesi ve sürecin devam ettirilmesi, gelecek yıllarda Şaban isminin tamamen ortadan kalkmasına sebep olacaktır. İki hafta sonra mübarek üç aylar girecek. Eskiden insanlar çocuklarının doğumunun üç aylara gelmesi halinde sevinir, erkek çocuklarına seve seve Şaban, Recep ve Ramazan ismini verirlerdi." dedi. Asıl mücadelesinin İnek Şaban tiplemesi üzerine olduğunu ancak İvedik filmleri sebebiyle Recep ve filmi sebebiyle Ramazan ismine de hakaret edildiğini söyleyen Orhan Erezkaya " Recep İvediğin durumu ortada, birileri kafasında insanlık dışı bir karakter oluşturup ismini Recep koymuş. Tatar Ramazan ise bir katil, devletine, kanunlara karşı çıkmış. Ve böyle bir insan kahraman olarak , örnek olarak anlatılıyor" diye konuştu.

Orhan Erezkaya, henüz resmi bir avukatının olmadığını ancak kendisine inanan avukatların bu konuya müdahale olmasını beklediğini belirterek " yüzde 98'i Müslüman olan Türkiye'de bana destek verecek avukatlar olduğunu biliyorum. Bu sadece benim değil, bütün Türkiye'nin mücadelesi olmalı. İnek şaban filmini tarihe gömmeliyiz." şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnek Şaban'a suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN