Türkiye'nin en iyi haber sitesi

coşkusu devam ediyor

'de her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanan coşkusu devam ediyor.

Giriş Tarihi: 6.5.2013 09:50 Güncelleme Tarihi: 6.5.2013 12:28
Dün Sarayiçi Er meydanında ateşinin yakılması ile başlayan eğlence bu sabah şafakla birlikte Tunca nehrinde devam etti. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte Tunca nehri kenarına gelen romanlar yeni yılın bol ve bereketli geçmesi için nehir suyunda el ve yüzlerini yıkadı bazı gençler ise nehire girdi. Kakava şenliklerini merak edip Tunca nehri kenarına gelen İngiliz Bir turiste ise roman kadınlar göbek atma dersi verdi.



her yıl olduğu gibi bu senede Kakava şenlikleriyle coştu. Dün Kakava ateşinin yakılması ile başlayan eğlence roman mahallesinde sabaha kadar sürdü. Romanlar sabahın ilk ışıkları ile birlikte Tunca nehrine akın ederken yeni yılın bol ve bereketli geçmesi için nehir sularında ellerini ve yüzlerini yıkadılar bazı gençler nehire girdi. Evlenme çağına ğelen genç kızlar ise en güzel elbise ve gelinliklerini giyip nehir kenarına gelip göbek attılar. Romanlar şişelere doldurdukları nehir suyu ve ağaçlardan kopardıkları dalarlıda alarak evlerinin yolunu tuttu.

Bazı vatandaşlar ise Tunca nehri üzerinde bulunan Kanuni köprüsü üzerinden kağıtlara yazdıkları dileklerini nehir sularına attılar. Yazdığı dileği nehire atan bir vatandaş 'Dilek diledim, kağıda yazdığım dileğimi nehire attım. Baharın gelişi ile birlikte Hızır ve İlyasın gelip dileklerimizi okuyacağına ve gerçekleşeceğine inanıyoruz' dedi.

Ağaçlardan kopardıkları dalları evlerine götüren roman vatandaşlar ise 'Bu bizim geleneğimiz, her buraya gelip dileklerimizin gerçekleşmesini diliyoruz. Buradan 3 adet dal kopardım, Biri sağlık, biri mutluluk, biri ise evim yok evim olsun diye dal kopardım. Birde bizim inanışımıza göre atalarımız nehirden geçerden boğulmuş, her sene gelip 'Baba fingoyu' arıyoruz. İnanışa göre bir gür nehirden çıkacağına inanılır' dedi.
Edirne Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Erdem Güğümgüler yaptığı açıklamada 'Kötülüklerden fenalıklardan uzak olmak amacıyla her sene nehirde suya girerler ellerini yüzleri yıkarlar. Önemli olan geçmişteki kötülüklerden kurtulmaktır, bu roman toplumunun inanışıdır. Roman mahallerinde eğlence sabaha kadar devam etti. Bu bir bahar bayramıdır, suya girme işi aslında bir hurafedir, roman toplumunda baba fingo çıkacaktır diye bir inanış vardır, ama bu bir hurafedir. Roman toplumunda suyun anlamı yüzünü yıkamaktır ve kötülüklerden kurtulmaktır' şeklinde konuştu.

İNGİLİZ TURİSTE GÖBEK DERSİ

Tunca nehri kenarında devam eden Kakava coşkusunu sadece romanlar değil yerli ve yabancı bir çok turist yaşadı. Kakava şenliklerini roman danslarını merak İngiliz turist romanlardan göbek atmayı öğrendi. Kendisinin de bir dansçı olduğunu belirten İngiliz turist, 'Festivali çok sevdim ve tadını çıkarıyorum. Roman kültürünün dansları benim için son derece önemli bu nedenle buraya geldim. Çünkü bu dansları çok seviyorum ilginç ve şaşırtıcı' dedi.

Tunca nehri kenarında sabahın ilk ışıkları ile başlayan Kakava coşkusu romanların kırdıkları dallarla evlerinin yolunu tutması ile son buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kakava coşkusu devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN