Grafikler 'İntihar değil' dedi

Giriş Tarihi: 31.5.2013

ODTÜ'lü 3 öğretim üyesi, eski sevgilisi Ahmet Bayer'e ait evde şüpheli bir şekilde düşerek yaşamını yitiren Aslı Baş'ın ölümüyle ilgili yeni rapor sundu. Raporda, "Atlamış olsaydı, daha ileri düşmesi gerekirdi" denildi

yaşamını yitiren manken Aslı Baş'ın ölümüne ilişkin, şemalı rapor hazırlandı. ODTÜ'lü 3 öğretim üyesi fizikçinin; önceki gün Muğla Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunduğu raporda iki şema yer aldı. İlk şemaya göre, mankenin düştüğü yere ulaşması için çalılara değmemesi mümkün değil. Önemli olan 2'nci şemada ise çalılara değmemesi halinde çok daha uzağa düşmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca balıklama atlayan birinin sırt üstü düşmesinin mümkün olmadığı vurgulandı. Geçen ay sunulan ve düşme için "atlama değil, yüksekten bırakılma" denilen rapora ölüme sebebiyetle suçlanan Ahmet Bayer ile oğullarının avukatları itiraz ederek şemalı rapor talep etmişti. İşte bugünkü duruşma öncesi sunulan rapordan önemli başlıklar:

'BALIKLAMA ATLAYAMAZ'
Atlayıcı çalıya değmeden düşmüşsse, sürtünemek için ağırlık merkezini çalılıktan en az 50 santim yükseltmelidir. Sporcu olmayan birinin ağırlık merkezini koşup sıçrayarak bundan çok artırması olası değildir. (..)Böyle atlayarak düşen birinin bunu çalıya düşmeden yapması mümkün değil. Çalıya çarparak düşme ihtimaldir. Bu durumda karın bölgesinde, bacaklarda, vücudun ön kısmında çizik ve belirgin izlerin bulunmalıdır. Otopsi raporlarında bu tür izlerin olmaması, bu olasılığı mümkün kılmamaktadır. '
Tanıklara göre koşarak yaklaşıp ileri balıklama atlaması halinde nereye düşmelidir?
Ağırlık merkezinin 110 santim yukarıda olduğunu düşünürsek, çalılığa göre 50 santim önden başlayıp çalılığın diğer ucunun 50 santim uzağından geçmiş olması gerekir. Buna göre, yatay kat etmesi gereken mesafe 200 santim olacaktır. Bu kişi, duvardan 4.5 ila 6.2 metreye düşer. (Oysa ki Aslı Baş duvardan 1.97 metre uzağa düştü.) Hesaplamalar çalılara takılmadan yapılan balıklama hareketi sonucunda Baş'ın bulunduğu noktadan daha ileride bir noktaya düşmüş olmasını gerektirir.
Balıklama atlayan birinin sırt üstü yere düşmesi fiziksel olarak mümkün değildir. Kendi ekseni etrafında dönen kişi yavaşlar ve çalılara takılmadan devam edemez.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Grafikler 'İntihar değil' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN