Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Marmara'yı korkutan uyarısı

'Marmara'da birkaç tane olabilir, elimizde kanıt ve tarihler var'

Giriş Tarihi: 7.6.2013 13:37 Güncelleme Tarihi: 7.6.2013 13:58
Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. , 'nde birkaç tane beklendiğini belirterek, "Bu gidişle gidersek çok büyük deprem olacağını düşünüyorum, birkaç tane deprem beklentisi var, bunların elimizdeki verileri, kanıtları ve tarihi var." dedi.

Bursa İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen Bursa 4. Kent Sempozyumu'nun açılışına katılan Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Marmara Bölgesi için deprem uyarısı yaptı.

Depremi önceden tahmin etmenin kolay olmadığına dikkat çeken Gündoğdu, "Depremi önceden belirleme çalışmaları kolay değil. Marmara'da değişiklik yok. Spekülasyon amaçlı bile yok. Basında bazen yer alıyor ama onların geçerli veriye dayandığını düşünmüyorum. O yüzden en riskli, ekonominin olduğu yerde, sorunların bu gidişle gidersek çok büyük deprem olacağını düşünüyorum, birkaç tane deprem beklentisi var. Bunların elimizdeki kanıtlar, verileri ve tarihleri var. Daha planlı olması gerekirken olan bitenleri görüyorsunuz, bunları gölgede bıraktı, ama tehlikeli bir şey. Bu belirtileri görüp, onu da planlama yoluna gitmelerini bekliyoruz. Milattan Önce 1120 yılına giden elimizde kataloglar var. Marmara Bölgesi'ndeki depremleri döktüğünüzde haritada yer bulamıyoruz. O zaman bu şu anlama geliyor; sandığımızdan çok daha fazla, çok aktif Kuzey Anadolu fay parçası. Marmara fazı tek depremle geçeceğe benzemiyor. 1766 tekrarı niteliğinde bir deprem olabilir. İkinci faylarda hareketler beklemek çok normal. Biz hep yıkıcı depremlerden bahsediyoruz. Bizde 6'ın üzerine geçti mi yıkıcıdır depremler. 8'den yüksek olma ihtimali çok zayıf o kadar enerji birikmiş değil." diye konuştu.

Düzce Depremi'nin beklenmeyen bir deprem olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Gemlik'te de yaklaşık 9 yıldır deprem olmadığını söyledi. Gemlik'teki fayların hareketli olduğunu belirten Gündoğdu, şunları kaydetti: "Bu kadar sessizlikten sona ortaya çıkaracağı enerji o kadar farklı olur. Jeolojik çalışmalarla yıllara bağlı ne kadar enerji biriktiğinin belirlemek mümkün. Bu çalışmalara maalesef proje yapılmıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Marmara'yı korkutan deprem uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN