Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayrampaşa'ya '5 yıldızlı'

İstanbul'un Bayrampaşa ilçesi, 5 yıldızlı bir ye kavuşacak. Yeni hastane, yıkılan cezaevinin bulunduğu alana inşa edilecek.

Giriş Tarihi: 13.7.2013 11:36 Güncelleme Tarihi: 13.7.2013 11:46
1970 yılında İstanbul Sağmalcılar Devlet si adıyla bölgesinde 100 yatak kapasiteli olarak Adalet ve Sağlık Bakanlıkları arasında yapılan bir protokolle mahkum hastalara hizmet amacıyla açılan hastanede, 1990'lı yıllarda sivil halka da hizmet verilmeye başlandı.

2003 yılında hastane 200 yataklı hale getirildi. O günlerde cezaevi hastanesi namıyla 200-300 hasta muayene edilip birkaç ameliyatın yapılabildiği hastanede, bugün itibariyle günde 25-30 ameliyat yapılıyor ve günde 4 bin hasta muayene ediliyor. Bayrampaşa Devlet Hastanesi, buna rağmen yoğunluğu kaldırmada yetersiz kalıyor. Bu nedenle, Bayrampaşa'ya çok yakında 327 yataklı modern bir hastane inşa edilmesi için çalışmalara başlandı.

25 BİN METREKARE ALANA İNŞA EDİLECEK
Yeni hastane için proje hazırlandı ve yer belirlendi. Sağlık Bakanlığı tarafından ihalesinin yapılması hazırlık aşamasında. Yıkılan 'nin lojmanlarının ve TEDAŞ trafosunun bulunduğu 25 bin metrekarelik alana inşa edilecek olan 8 adet ameliyathanenin yer alacağı yeni hastanenin, 67 bin 782 metrekare kapalı alana sahip olması planlanıyor. Toplam 327 yatak sayısının bulunacağı hastanede, tüm odalar tuvaletli, banyolu olup, yatakların 52'si yoğun bakım hastaları için, 12'si ise yeni doğan yoğun bakım için tahsis edilecek. 250'nin üzerinde doktorla günde 8-10 bin hastaya hizmet verecek yeni hastanede, onkoloji, kardiyoloji ve yoğun bakım üniteleri de olacak.

BAKAN'DAN 'İŞLEMLERİ HIZLANDIRIN' TALİMATI
Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, geçtiğimiz aylarda hastaneyi ziyaret ederek yeni hastanenin projesini inceledi. Projeyi çok beğenen Müezzinoğlu, ihaleye çıkılması için işlemlerin hızlandırılması talimatını verdi.

Bayrampaşa Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Fahrettin Özkan da, yeni devlet hastanesinin İstanbul'un en modern hastanelerinden biri olacağını belirterek, "Yeni yapılacak olan hastanemize, Mahmutbey yoluna giriş-çıkış ve metro durağı ile ulaşım da çok kolay olacak. Bayrampaşa ve çevresindeki ilçelerin hasta muayeneleri ve tedavilerinde çok büyük rahatlama sağlanacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayrampaşa'ya '5 yıldızlı' hastane
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN