'de korkutan

'da 5.3 büyüklüğünde meydana geldi. da hissetti.

Giriş Tarihi: 30.7.2013 08:38 Güncelleme Tarihi: 30.7.2013 12:42

'nin Gökçeada ilçesinde bugün saat 08.33'te 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İstanbul'da da hissedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün son deprem verilerine göre, saat 08.33'te meydana gelen deprem yerin 9.8 kilometre derinliğinde kaydedildi. 5.3'lük depremin öncesinde yine aynı yerde 3.3 şiddetinde bir deprem gerçekleşti. Deprem, Çanakkale ile çevre illerden de hissedildi.

Depremde ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı meydana gelmedi.

ÇANAKKALE'DE BİR SAATTE 26 YAŞANDI

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Çanakkale'de meydana gelen depremin ardından bir saat içinde 26 artçı sarsıntı olduğunu bildirdi.

AFAD tarafından yapılan açıklamada, saat 08.33'te merkez üssü açıkları olan, büyüklüğü 5,3 ve derinliği 20.01 kilometre olarak hesaplanan bir deprem meydana geldiği belirtildi. Başta Çanakkale ve Balıkesir olmak üzere civar illerde de hissedildiği, herhangi bir can kaybına ve hasara yol açmadığı belirtilen açıklamada, "Söz konusu depremi takip eden bir saat içerisinde Başkanlığımız Ulusal Deprem Gözlem istasyonları tarafından, büyüklükleri 2,1 ile 4,1 arasında değişen 26 adet artçı deprem kaydedilmiştir. Deprem dış merkezine 16 kilometre uzaklıktaki Gökçeada istasyonunda en yüksek ivme değeri K-G yönünde 86,6 gal olarak ölçülmüştür. Başbakanlık AFAD tarafından bölgedeki deprem aktivitesi 7/24 takip edilmektedir." denildi.

DEPREM ANI BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

BELEDİYE BAŞKANI ATALAY: "SARSINTI ADADA KUVVETLİCE HİSSEDİLDİ"

Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay, Gökçeada'da meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremle ilgili, "Sarsıntı adada kuvvetlice hissedildi. Ancak çok şükür bir sıkıntı yok" dedi.

AA muhabirinin telefonla ulaştığı Atalay, depremin merkez üssünün Kaleköy olduğunu söyledi.

Depremi kuvvetlice hissettiklerini belirten Atalay, "Ada genelinde sarsıntı hissedildi. Ancak çok şükür bir sıkıntı yok" diye konuştu.

ÇANAKKALE VALİSİ ÇINAR: "DEPREMDE CAN VE MAL KAYBI YAŞANMADI"

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, sabah meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremde can ve mal kaybı yaşanmadığını bildirdi.

Saat 08.33'te Gökçeada ilçesi Kaleköy açıklarında, 9,8 kilometre derinlikte meydana gelen depremin ardından Vali Çınar, yazılı bir açıklama yaparak, "Depremde herhangi bir hasar meydana gelmemiş olup can ve mal kaybı bulunmamaktadır." dedi. Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay da depremi hissettiğini belirterek, yaptıkları araştırmada ilçe genelinde herhangi bir hasara ulaşmadıklarını söyledi. Başkan Atalay, "Hasar yok, panik de yok. Sabah erken olduğu için anlayamadık. Her yeri dolaştık, hasarlı bir durum yok." şeklinde konuştu.

EDİRNE, TEKİRDAĞ VE İSTANBUL'DA DA HİSSEDİLDİ

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde sabah saatlerinde meydana gelen ve Tekirdağ'da hissedilen 5.3'lük deprem nedeniyle Tekirdağ can ve mal kaybının olmadığı bildirildi. Tekirdağ İl Afet ve Acil Durum Müdürü Recep Erol Çanakkale'nin Gökçe Ada ilçesinde sabah saat 8:33'de meydana gelen ve Tekirdağ'da hissedilen 5.3'lük deprem nedeniyle Tekirdağ can ve mal kaybının olmadığını kaydetti. Ekiplerin teyakkuzda beklediğini ifade eden Erol, 'Deprem özellikle sahil kesimlerinde çok şiddetli hissedildi. Kısa sürdü. İlk gelen bilgilere göre can ve mal kaybımız yok" dedi.

Çanakkale'ye bağlı Gökçeada açıklarında meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki deprem, Uzunköprü'de de hissedildi Gökçeada Kaleköy yakınlarında 'nin 8.1 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem; Edirne, Tekirdağ ve 'da da hissedildi.

AFAD: DEPREME İLİŞKİN OLUMSUZ İHBAR YOK

AFAD, Çanakkale Gökçeada'da meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depreme ilişkin herhangi bir olumsuz ihbar gelmediğini bildirdi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan açıklamada saat 08.33'de merkez üssü Çanakkale ili Gökçeada ilçesi Kaleköy mevkii olan 5.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği anımsatıldı. Depremin civar illerde hissedildiği belirtilen açıklamada, Çanakkale İl AFAD, İl Jandarma ve ilçe emniyeti ile yapılan görüşmelerde şu an itibariyle herhangi bir olumsuz ihbara rastlanılmadığı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale'de korkutan deprem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN