Giriş Tarihi: 22.10.2013 00:29 Güncelleme Tarihi: 11.2.2014 12:13
'dan André-Jacques Garnerin'e özel !

Google, Fransız havacı ve çerçevesiz ün mucidi olan André-Jacques Garnerin'i ilk paraşütle atlayışın 216'ıncı yılında hazırladığı Doodle ile andı.

André-Jacques Garnerin Fransız havacı ve çerçevesiz paraşütün mucidi olup, Jacques Charles'nın öğrencisidir.

Fransız Devrim Savaşlarının ilk aşamasında Birleşik Krallık Ordusu'na esir düştü ve Avusturya'ya teslim edilerek Buda'da üç yıl tutuklu kaldı. Hapishaneden firar etmek için paraşütü tasarladı. Serbest bırakıldıktan sonra balonla uçmaya devam etti.
22 Ekim 1797'de (Fransız Cumhuriyet Takvimi'ne göre IV. yılın Brumaire ayının 1. günü) Paris'in Parc Monceau mevkiinde 3.000 feet (900m) yükseklğindeki balondan ipekle yapılan paraşütle atladı.

İlk Paraşüt Atlayışı atlayan adam hayatı eserleri andré-jacques garnerin, ilk paraşüt atlayan ilk defa paraşütü icat eden Garnerin, çok genç yaşta havacılığa heves etti. ilk uçuşunu yirmi bir yaşında, kendi yaptığı Montgolfier tipi bir balonla gerçekleştirdi.

André-Jacques Garnerin (d. 31 Ocak 1769; Paris - ö. 13 Ağustos 1823, Paris), Fransız havacı ve çerçevesiz paraşütün mücidi. Jacques Charles'nın öğrencisi.
Fransız Devrim Savaşlarının ilk aşamasında Birleşik Krallık Ordusu'na esir düştü ve Avusturya'ya teslim edilerek Buda'da üç yıl tutuklu kaldı. Hapishaneden firar etmek için paraşütü tasarladı. Serbest bırakıldıktan sonra balonla uçmaya devam etti. 22 Ekim 1797'de (Fransız Cumhuriyet Takvimi'ne göre IV. yılın Brumaire ayının 1. günü) Paris'in Parc Monceau mevkiinde 3.000 feet (900m) yükseklğindeki balondan ipekle yapılan paraşütle atladı.

Gökbilimci Joseph-Jérôme Lefrançais de Lalande'nın tavsiyesiyle paraşütü geliştirdi. Eşi Jeanne Geneviève Labrosse ve yeğeni Élisa Garnerin da paraşütle atlatdılar. Amiens Barışı'ndan sonra eşiyle birlikte İngiltere'yi ziyaret etdip Londra'da paraşüt atlayışını gösterdi. 5 Temmuz 1802'de ressam Edward Hawke Locker'i yanına alıp uçurdu. Ancak Fransa ile Birleşik Krallık arasındaki ilişki bozulunca Fransa'ya döndü.
3 - 4 Ekim 1803'te Moskova ile Polova arasındaki 300 kilometrelik bir mesafeyi ve 22 - 23 Kasım 1807'de Paris ile Clausen (Lüksemburg) arasındaki 395 kilometrelik bir mesafeyi katteti.

Daha sonra Paris'te yeni bir balonu yaparken iş yerinde yaşanan kaza sonucu 13 Ağustos 1823'te öldü.
22 Ekim 1797'te Paris'in Parc Monceau mevkiinde gerçekleştirilen tarihin ilk paraşüt atlayışında kullanılan paraşüt, 1: Paraşütün üstü bölümü, 2: Hareket anındaki kapalı paraşüt 3: Balondan ayrıldığı andaki açık paraşüt

Citoyen Garnerin ile Citoyenne Henri'nin ilk hava yolculuğu (Journal des Dames et des Modes, 1797-1798.)
402px-1798-balloon-henri
Jacques Garnerin'nın paraşüt atlayışı, chromolithograph, Paris, Romanet & cie., imp. edit., 1890 ile 1900 arası

Paraşüt Nasıl Yapılır Kim icat etti? The Parachute
Bu makale ilk paraşüt nasıl yapıldı ve kim buldu onu sizlere aktaracağız. Bilim adamları mucitler icatlar buluşlar ve keşifler hakkında bilgiler. Paraşüt Nasıl Bulundu Nasıl icat Edildi The Parachute çizgi film video belgesel izle. Hava aracı Nasıl Bulundu André-Jacques Garnerin kimdir? Nasıl İcat Edildi? Bu video ve makalede Paraşütün hikayesini sizlere aktaracağız. Hikayenin özeti, Soğuk bir kış günü The Parachute 1793 avusturya Buda kalesindeyiz André-Jacques Garnerin kuzey Fransanın bir nefer. Avusturya Fransa arasındaki savaşta esir mahkum olur. Gardiyan askerlerden okumak için kitap ister. Hapiste devamlı Kitap okuyarak vaktini geçirmektedir.

Paraşüt Paraşüt Nasıl Yapılır Kim icat etti?

Zamanı değerlendirmek için en güzel şeyler spor yapmak ve kitap okumaktır. Kale Yerden 70 metre uzaklıktaydı yükseklikteydi ve bu kaleden kaçma planları yapmaya başlar. Yemekler ve şartlar gittikçe ağırlaşmaktaydı. Çin masalları koleksiyonunu okumaya başlar. Çinli bir adam bir gün evinin balkonunda uykuya dalar. Burnuna yanık kokuları gelir ve hemen uyanır. Kalktığında bir de ne görsün evinin yandığını görür. Hemen aklına gelen pratik bir çözümle şemsiyeyi alır ve balkondan atlar. yangından kaçmaya başarmıştı. André-Jacques Garnerin Avusturya kalesinden kaçmak için paraşütü buldu çin masalları okurken aklına şemsiye ile atlayarak kaçma fikri aklına gelir. Yapmaya başlar malzeme olarak İplik bıçak biraz sabır ip yorgan battaniye teorik pratik parmaklık. ve malzemeyi yapmıştır. Kaleden atlar çocuklar evde sakın bunu yapmayın. icat gerçekleşmişti. 4 yıl kaldığı kaleden kaçarken André-Jacques Garnerin 1797 icat edilmiştir. Günümüzde bir çok çeşidi vardır ve çok sık kullanılmaktadır.

Garnerin, çok genç yaşta havacılığa heves etti. ilk uçuşunu yirmi bir yaşında, kendi yaptığı Montgolfier tipi bir balonla gerçekleştirdi. Yirmi beş yaşında ordu siyasi komiseri oldu, sonra da hapsedildi. Bunun üzerine Magdeburg kalesinin bir kulesinden çok ilkel,bir paraşütle atlayıp kaçmaya çalıştı. 22 ekim 1797'de, balonundan 1000 m yükseklikte ayrılarak, paraşütle Paris'teki Morceau parkına indi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Andre-Jacques Garnerin kimdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN