Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya evine giriyor ama isteği gerçek ev

bugün evleniyor. Dünyanın her yerinden kendisini görmek isteyenler olduğunu belirten Kösen "Evim olursa kolay ulaşırlar" diyor

Giriş Tarihi: 27.10.2013
Dünyanıngözü Mardin'de. Çünkü 2 metre 51 santimetre boyuyla olarak Guinness rekorları kitabında yer alan yani dev adam bu akşam evleniyor. Kızıltepe'deki düğün hazırlıkları tüm hızıyla sürerken, damadın, 6 metreden yapılan damatlık kıyafetleri ve 67 numara özel yapım ayakkabıları hazır. Peki ama dev adam müstakbel eşiyle nerde yaşayacak, hayatının aşkı ile uyuyacağı yatağı hangi boyutlarda olacak? Bu soruların yanıtlarını alabilmek için düğün öncesi Sultan Kösen'in Mardin'in Derik İlçesi Alibey Köy, Dede Mezrası'ndaki baba evine gittik. Sultan Kösen ile Suriyeli Merve Dibo'nun büyük aşklarının hikayesini dinledik.

3 METRELİK YATAK HAZIRLANDI

Dede Mezrası'nda 15 hane var. 5 çocuklu Kösen ailesinin 2'nci çocuğu olan Sultan, beynindeki hipofiz bezi kanallarının büyüme yapması sonucu 30 yaşına kadar tam 3 kez ameliyat olmuş. Her yıl 5-10 santimetre boyu uzamaya devam eden Kösen'in, son yapılan ameliyattan sonra boyundaki büyüme durdurulabilmiş. Baba evinde Sultan'a bir oda verilmiş. Bu oda onun boyuna göre tasarlanmış. Geçen sene Ankara'da yokuş bir yoldan aşağıya inerken yere düşüp, kaza geçiren Sultan Kösen bacaklarından yaralanmış. Ve şimdi değnekle yürümek zorunda kalıyor. Sultan Kösen'e, gelini görmek istediğimizi söyleyince heyecanlanıyor. Kösen, "Düğüne kadar kimsenin karşısına çıkarmama kararı aldım. Ama evime kadar geldiniz sizi kıramayacağım" dedikten sonra müstakbel eşini bizimle görüşmesi için ikna ediyor. Genç çiftin düğün heyecanı da, aşkları da gözlerinden okunuyor. Önce kendileri için hazırlanmış, yatak odasında çekiyoruz fotoğraflarını. Sultan Kösen için bir mobilya firması 3 metrelik yatağını özel olarak tasarlamış. Çünkü yatağın boyu tam 3 metre. Özel olarak tasarlanan dolaplar ise düğüne yetişmemiş.

MARDİN'DE EV İSTİYOR
"İki gönül bir olunca samanlık seyran oluyor. Allah herkese nasip etsin" diyen Sultan Kösen son olarak da, "Tek isteğimiz Mardin'de bize bir ev yapılması. Evimden, kentte gitmem çok zor oluyor. Beni dünyanın her yerinden insanlar gelip görmek istiyor. Ev yapılırsa, bana ulaşmaları daha kolay olur. Bu sayede benim de yaşayabileceğim güzel bir evim olur" diyor. Düğüne Guinness yetkilerinin de geleceğini söyleyen ve 2 aydır Sultan Kösen'in menajerliğini yapan Gürkan Vural, "Mardin Valiliği ve belediye araziyi tahsis ederse hemen ev inşaatı başlayacak. Dünyanın en uzun boylu adamını dünya merak ediyor. Bu nedenle evin aynı zamanda müze olarak kullanılmasını istiyoruz" diyor.

İLK GÖRÜŞ İKİSİNİ DE ETKİLEMİŞ
21 yaşındaki gelin Merve Dibo, 1 metre 75 santimetre. Boyu, Sultan'ın ancak beline yetişebiliyor. Boyu boyuna değil belki ama çiftin huyu huyuna. Bunu da Sultan Kösen şöyle açıklıyor: "Onun gözlerine bakınca dünya duruyor sanki. Aşk böyle bir şeymiş. Kalbim deli gibi çapıyor." Türkçe bilmeyen gelinin duygularına da yine Sultan tercüman oluyor ve bize onun ağzından anlatıyor: "Ben onu onun beni sevdiğinden çok daha çok seviyorum. İlk görüşte aşık oldum. Evet boyu benden uzun ama gözlerindeki bana olan aşkı, boy farkının çok ötesinde."

2 ÇOCUK İSTİYOR
Dev adam, hayatının aşkı ile nasıl tanıştıklarını şöyle anlatıyor: "2 ay önce Kızıltepe'de bir akraba ziyaretinde Merve'yi gördüm. O an kalbim duracaktı. Gözlerim onun kara gözlerine adeta kilitlendi. 'Tamam. İşte evleneceğim kız' dedim. Çok heyecanlıyım. Yerimde duramıyorum. İkimiz de çocuk istiyoruz. 2 çocuk yapağız. Ama tabii benim boyumun çok uzun olması nedeniyle, hep doktor kontrolü altında olmamız gerekiyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya evine giriyor ama isteği gerçek ev
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN