'Bana acil boş kutu ayarlayın'

Giriş Tarihi: 13.12.2013

Sahte ilaç üreten çetenin kanser ilaçlarını Azeri doktordan aldığı belirlendi. Bir eczane sahibinin çeteden sahte ilaçlar için acil kutu siparişi vermesi polisin teknik takibine takıldı

İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü'nün 10 ilde yaptığı sahte ilaç operasyonunda çetenin çalışma yöntemleri ortaya çıkmaya başladı. Kanser simsarlarının Irak, Suriye, Libya gibi devlet otoritesinin olmadığı yerlerden malzeme getirerek sahte ilaç karışımları yaptığı ortaya çıktı. Çetenin kendi kurdukları matbaada bastıkları ilaç kutularına koydukları sahte kanser ilaçlarını irtibatlı oldukları eczane ve eczane depoları aracılığıyla sattıkları belirlendi. Aynı zamanda özellikle Suriyeli simsarlar kullanılarak kanser hastanelerinin önünde hastalara ilaçların pazarlandığı tespit edildi.

PROFESÖRLER DE VAR

Polisin yaptığı takiplerde onkoloji servisinde çalışan 4 doktorun hastaları çete üyelerine yönlendirdiği belirlendi. Soruşturmada 2 doktorun da şüpheli olarak arandığı iddia edildi. Çete üyelerinin adreslerinde yapılan aramalarda bazı kanser profesörlerinin mührü bulundu. Profesörlerin soruşturma kapsamında ifadeye çağrılacağı belirtildi. Teknik takiplerde çete lideriyle Üsküdar'da eczane sahibi arasında yapılan telefon konuşması, sağlık skandalındaki büyük vurgunu, insan sağlığıyla nasıl oynandığını gözler önüne serdi. İşte takibe takılan o görüşme:
Eczacı E: Şöyle bir sıkıntı var ürünlerden sadece 2 tane sağlam geriye kalanların hepsinin kutuları sıkıntılı bana acil şekilde kutu ayarla boş kutu...
Çete üyesi M.: Onları sen bana ver ben uğraşamam ya...
Eczacı E.: Uğraşmayacaksın ki en kolay iş bu.
Çete üyesi M.: Ben 40 tane kutu nerden bulayım. Onların hepsi sağlamdı ben kendim teker teker çıkarttım.

'TARİHLERİ YANLIŞ'
Bazı ünlü işadamı ve sanatçıların da kanser tedavisi gördüğü sırada çeteden sahte ilaç aldığı yapılan teknik ve fiziki takiplere takıldı. Bu isimlerin emniyete çağırılarak ifadesi alınacağı öğrenildi. Ecza deposu sahibi ile çete lideri İsmail Ç. arasında yapılan bir başka telefon görüşmesinde ise maatbacının sahte ilaç kutularındaki son kullanma tarihini yanlış bastığından dolayı sorun çıkması anlatılıyor.
Ecza deposu sahibi A.: Son gönderdiklerin kaç tane basmışsın biliyor musun? 14 basmışsın, 17 basacağına..
Çete lideri İsmail Ç.: Tarihini mi?..
Ecza deposu sahibi A.: Evet 2014 basmışsın değiştirmemiz lazım o yüzden malzeme kaldı.
Çete lideri İsmail Ç.: Sabah hallederiz onu...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bana acil boş kutu ayarlayın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN