Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayşe Türkiye'de rahat bir nefes aldı

Burun delikleri kapalı doğan ve defalarca boğulma tehlikesi atlatan Libyalı Ayşe, tedavi için Türkiye'ye geldi. Yapılan ameliyatla kemik ve yumuşak doku temizlendi, Ayşe hayata tutundu

Giriş Tarihi: 3.1.2014 ABONE OL
Libyalı Ayşe Alhaaj 2 yıl önce burun delikleri kapalı halde dünyaya geldi. 8 bin doğumda bir görülen 'koanal atrezi' denilen hastalık nedeniyle burnunda kemik ve etten oluşan bir duvar vardı. Libya'da 3 kez ameliyat oldu ama düzelmedi. Ailesi, birçok kez boğulma tehlikesi atlatan Ayşe'yi Türkiye'de tedavi ettirmeye karar verdi. Küçü kız İstanbulÜmraniye'deki Hisar Intercontinental Hospital'da yapılan tetkiklerin ardından ameliyat edildi. Endoskopik mikro cerrahi yöntemiyle, 1.5 saat süren riskli bir operasyonla kemik ve yumuşak doku tamamen temizlendi ve küçük kız sağlıklı nefes alıp vermeye başladı.

DOKTORLAR RİSKİ GÖZE ALMAMIŞ

Bu ameliyat sırasında beyne girilme ve damağın delinmesi gibi riskler bulunduğu belirten Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Apuhan ile Doç. Dr. Seyhan Alkan, "Daha önce ameliyatı yapan doktorlar bu riskleri göze alamadığı için dokuyu kısmi olarak almışlar. O nedenle her defasında 2 santimlik delikler yeniden kapanmış. Ancak bizim ameliyatın ardından nefes alarak çıktı. Tampona bile gerek kalmadı" bilgisini verdi. Hastalığın nadir görüldüğünü ve daha çok kız çocuklarında rastlandığını belirten Apuhan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Genelde tek delik kapalı olur ancak bu vakada ikisi birden kapalıydı. Bu daha nadir görülür. Küçük kızımız bundan sonra rahat bir hayat sürecek. Beynin komşuluğuna kadar ulaşıp, dokuları tamamen aldığımız için tekrarlaması düşük bir ihtimal." Halkla ilişkiler uzmanı anne Huda Alhaaj ise tek temennisinin aynı acıları tekrar yaşamam olduğunu belirterek, "Doğar doğmaz hemen yoğun bakıma alındı. Burnundan nefes alamadığı için sadece 2 ay emebildi. Geceleri uyuyamıyor, tıkanıyordu. Çok ağladım, çok üzüldüm. Her ameliyatının başarısız olması bizi daha da umutsuzluğa sürükledi. Şu an burnundan nefes alabiliyor ve geceleri uyuyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayşe Türkiye'de rahat bir nefes aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN