Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Annemin çocukken öğrettikleri rehberim oldu

Giriş Tarihi: 14.1.2014

İstanbul'da 10 yıl önce İETT otobüsüne yapılan bombalı saldırıdan yaralı kurtulan ancak annesini kaybeden Cansu Şahin: Psikolojik tedavi gördüm, ameliyat oldum. Annemin 11 yaşıma kadar bana öğrettikleri ile hayata tutundum

İstanbul Çapa'da 10 yıl önce bir İETT otobüsünün içinde bomba patladığında Cansu Şahin henüz 11 yaşındaydı. Annesiyle yaz okulundan dönüyordu. Saldırıda kendisi ağır yaralandı, annesi ise yaşımını yitirdi. Cansu, olayın izlerini ruhundan ve bedeninden uzun süre silemedi. Psikolojik tedavi gördü, defalarca da ameliyat geçirdi. Ürkek gözlerle etrafa bakan o küçük kız, artık 21 yaşında. Bakırköy Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nde "Grafik Tasarım ve Fotoğrafçılık" eğitimi aldıktan sonra Edirne Trakya Üniversitesi Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü'nü bitirdi. Ardından Doğuş Üniversitesi Grafik Bölümü'nü kazandı ancak babası okul ücretini karşılayamadığı için kayıt bile yaptıramadı. Şu sıralar Açıköğretim Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü'ne devam ediyor.

O GÜN TÜM HAYATIM DEĞİŞTİ

Cansu, annesinin sayesinde şu anda ayaklarının üzerinde durduğunu belirterek, "Olayın üzerinden çok zaman geçti ama ateş düştüğü yeri yakıyor. Ben artık iyiyim ama annem öyle istediği için. Bana o yaşıma kadar öğrettikleriyle yaşıyorum. Hatıra defterime 'Her zaman dosdoğru bir yolda, emin adımlarla yürümen dileğimle' diye yazmıştı. Anılarını, sözlerini elimden geldiği kadar korumaya çalışıyorum" diyor. "Yaşadıklarımı hafızamdan asla silemem" diyen genç kız, olayın izlerini bedeninde ve zihninde taşıdığını da şöyle anlatıyor: "O otobüsün içinde yaşadıklarımı ilk günkü gibi hatırlıyorum. O gün hayatımın akışı tamamen değişti. Küçüktüm, anneme ihtiyacım vardı. Onunla yapmam gereken şeyleri hep tek başıma yaptım. Kiminin üstesinden geldim, kiminin gelemedim ama onu üzecek şeyleri hiçbir zaman yapmadım. Olaydan sonra ailem derinden sarsıldı. Babamla birlikte yaşıyoruz. Benden 3 yaş büyük olan ağabeyim, çeşitli sorunlar nedeniyle anneannemin yanında."

ÖNCELİĞİ İŞ BULUP ÇALIŞMAK
Hayata dair birçok beklentisi var ancak önceliği bir iş bulup, kendi mesleğini yapabilmek Cansu'nun. Hedefi ise bir resim ya da cam işleme atölyesi açmak. Sözlerini şöyle tamamlıyor Cansu Şahin: "Sivil terör mağdurlarına devletin iş hakkı tanıdığını öğrendim. Bir ay önce İstanbul Valiliği'ne başvurdum. Bana iş verilmesi için devletten terör mağduru maaşı almam gerekiyormuş. Maaş almak istemediğimiz için zamanında başvuru yapmamıştık. Olayla ilgili tüm belge ve raporları toplayıp bir dilekçe yazdım. Cevap 1 ay sonra da 2 yıl sonra da gelebilirmiş. Ülkenin koşulları malum. Yazdan beri iş arıyorum ama bulamadım. Mesleğimi yapmak ve hayatımı yoluna koymak istiyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Annemin çocukken öğrettikleri rehberim oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN