Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den

, Fransız ünlü mimar için hazırladı.

Giriş Tarihi: 27.1.2014 00:17 Güncelleme Tarihi: 11.2.2014 12:04
Google, Fransız ünlü mimar Eugene Emmanuel Viollet-Le-Duc'un 200'üncü doğum günü için anasayfasındadoodle hazırladı.

KİMDİR?

1814 yılında Paris'de doğan ve 1879 Lozan'da hayatını kaybeden Fransız mimar, arkeolog ve kuramcı Eugène Emmanuel Viollet-Le-Duc, çok sayıda ortaçağ yapısı onarımının yanı sıra Gotik mimarlığın özellikle Fransa'da yeniden canlanmasına katkıda bulunan iki kapsamlı ortaçağ sanatı sözlüğüyle tanınır.

Eugène Emmanuel Viollet-le-Duc 27 Ocak 1814 tarihinde Paris'te doğmuş, tarihe adını yazdıran en önemli mimarlardan biridir.

EUGENE EMMANUEL VİOLLET-LE-DUC'UN HAYATI


Eugène Emmanuel Viollet-le-Duc
mimar, mimari restorasyon uzmanı, araştırmacı, kuramcı, eğitimci ve yazar kişiliği ile 19. yüzyılın en etkin mimarlarından biri olmuştur. Mimar kimliğinin yanı sıra yazdığı çok sayıda kitap ile mimarlığın, Ecole des Beaux-Arts'ın önderliğinde benimsenen neo-Klasik üslubu yineleyen biçimlenişine karşı, Fransa için ulusal özellikler taşıması nedeniyle ortaçağ mimarlığının mantığıyla biçimlenmesi gerektiğini savunmuştur.

Yaşadığı dönemde bulunduğu çalışmalar sayesinde, Fransa'nın Ortaçağ yapılarını inceleyip restore ederek günümüze kadar ayakta kalmalarını sağlamıştır. Viollet-le-Duc, Gotik mimarlığın strüktürel mantığının ve biçimsel geometrisinin akılcı prensiplerini belirlemeye çalışmıştır. Çağdaşlarının aksine, Gotik mimarlığı tekrar eden mimari biçimler üretmeyi değil, bu mimari mirasın dehasıyla her çağın ihtiyaç ve teknolojisine göre dönüşebilen; ulusal, akılcı ve modern yapılar yapmayı amaçlamıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google'den Eugene Emmanuel Viollet-le-duc doodle'ı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN