Türkiye'nin en iyi haber sitesi

8 yıllık acı için tazminat çilesi

Cansu Gündoğdu, 2006'da arkadaşının ölümüne, kendisinin de defalarca tıbbi müdahale geçirmesine neden olan kaza için sadece 20 bin TL tazminat alabildi

Giriş Tarihi: 2.4.2014
Cansu Gündoğdu, liseyi henüz yeni bitirmiş heyecanla üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyordu. 18 Ağustos 2006'da, tek isteği çocukluk arkadaşıyla havuza gidip biraz stres atmaktı. İstanbul Levent'te taksiye binmek üzereyken, hızla gelen başka bir otomobil ona ve arkadaşına çarptı. Cansu, yolun kenarına savrulurken, Şebnem Musluoğlu 20 metre sürüklenerek öldü. Sürücü 3 yıl cezaevinde yattı, 5 yıl süren davada Cansu 20 bin TL tazminat kazandı. Tazminat 2011'den beri aylık 100 lira olarak ödeniyor. Tedavi masraflarının karşılanması için ise hâlâ hukuk mücadelesi sürdürüyor.

MEZAR BAŞINDA AĞLIYOR
Cansu, bugün 26 yaşında. "Can dostum" dediği Şebnem ile hayalini kurduğu gibi peyzaj mimarı oldu. Ancak geçen zaman ne bedenindeki ne de ruhundaki yaraları kapatamadı. Arkadaşının mezarına kaçıp ağlama krizleri geçirdiğini ailesinden bile gizliyor. Diz kapakları parçalanan Cansu'nun bir bacağında üç platin var. Diğerinden de tekrar ameliyat olması gerekiyor. Hâlâ dizlerini bükemiyor. Sürücü ve sigorta şirketine açtığı dava 5 yılda sonuçlandı. Tedavi için bugüne kadar 50 bin lirayı aşkın masraf yapan Cansu'nun ailesi, trafik sigortası şirketinden ve SGK'dan bu parayı alamadı. Cansu, "Verilen ceza yeterli değildi. Sürücü, 20 bin liralık tazminatı o günden beri aylık 100 lira olarak ödüyor. Trafik Kanunu'nda 2011'de yapılan değişikliği gerekçe gösteren sigorta şirketi ise tedavi masraflarını ödemiyor. Kaza durumlarında kullanılmak üzere kesilen primler, trafik sigortası şirketine yatırılıyordu. Tedavi masrafını da şirket karşılıyordu. Kanun 'artık trafik kazaları nedeniyle ortaya çıkan hastane masrafları SGK tarafından karşılanır' diyor. Ancak kaza 2006'da oldu. Yani sigorta şirketinin karşılaması gerekiyor. Mahkeme ise 2011'deki değişikliği göz önüne alarak tedavi giderinden sigorta şirketini mahrum tutuyor. Sonuçta iki taraftan da alamıyoruz. SGK da 'Ben ödemem olay tarihi bizi bağlamıyor' diyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Yaşadığım mağduriyet 8 yıldır bitmedi" dedi. Ailesinin tüm birikimini kendisi için harcadığını anlatan Cansu, "Psikiyatriste gitmem gerekirken muayene ücretlerinin fazlalığı yüzünden psikolojik destek alamadım. Haksızlığı içime sindiremiyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 yıllık acı için tazminat çilesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN