Abdülhamid'in tahtı onarılmayı bekliyor

II. Abdülhamid'in 25'inci Cülûs Hediyeleri Sergisi, Yıldız Sarayı'nda açıldı. Sergi başkanı ve milletvekili Uslu "Abdülhamid'in tahtını restore ettirmek istiyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 19.9.2014
Sultan II. Abdülhamid'in 25'nci Cülûs Hediyeleri Sergisi, İstanbul'da Yıldız Sarayı'nda düzenlenen programla açıldı. Sergiye Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Gaziantep Milletvekili ve sergi başkanı Zeynep Karahan Uslu ile çok sayıda davetli katıldı.

18 HEDİYE SERGİLENİYOR

II. Abdülhamid'in tahta çıkışının 25'inci yılı dolayısıyla yurtiçi ve yurtdışından gönderilen 18 parça hediyeyi, 113 yıl sonra ilk kez sergide bir araya getiren Yıldız Sarayı Vakfı'nın Başkanı Zeynep Karahan Uslu, "Bir hayırseverimiz aracılığıyla Abdülhamid'in tahtını restore ettirmek istiyoruz" dedi. Dünya devlet başkanlarından Kudüs Patriği'ne; Rus Çarı'ndan Hint Müslümanlarına kadar dünyanın dört bir yanından ve Osmanlı İmparatorluğu'nun çeşitli kesimlerinden hediyeler geldiğini aktaran Zeynep Karahan Uslu, "Bu hediyeler, Abdülhamid'e ve Osmanlı'ya son dönemlerinde dahi nasıl bir önem atfedildiğini gösteriyor. Yıkılırken dahi bu kadar büyük kalabilmiş bir medeniyetin mirasçısı olmak bile belki de bugünleri kurgulamayı başardığımız gibi yarınlarımızı kurgulamak adına şevkimizi, kuvvetimizi artıracak bir tarihsel mirasa sahip olduğumuzu hatırlamak adına da önemlidir. Çünkü milletler sadece bugünlerinden müteşekkil değildir. Milletleri büyük yapan aynı zamanda tarihleridir" dedi.

BİR AY AÇIK KALACAK

Uslu, 18 parça eserin bulunduğu serginin 1 ay boyunca açık kalacağını belirterek, "Bu sergiyle, tek taş pırlanta gibi parıltısını hiç kaybetmeden tarihe iz bırakan bu büyük padişahın kendi mekânında, siyasi kimliğini, kişiliğini ve uluslararası itibarını vurgulamak istedik" dedi. Ayrıca, vakıfla ilişkisi olan bir hayırsever aracılığıyla Abdülhamid'in tahtını restore ettirmek istediklerini de açıklayan Uslu, "İnşallah onu restore edip ekim ayı bitiminde sanatseverlerle buluşturmayı hedefliyoruz" bilgisini verdi.

SERGİYİ SARE DAVUTOĞLU AÇTI
Açılışına Kültür Bakanı Çelik dışında, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu'nun da katıldığı sergi 17 Ekim'e kadar ziyaret edilebilir.

ELÇİ KABULLERİNDE KULLANIYORDU
Restore edilecek taht, II. Abdülhamid'in cuma selamlığında ve elçi kabullerinde kullandığı belirtildi. 19'uncu yüzyılda yapılan tahtın alt tarafındaki yıpranmış alçı parçaları değiştirilecek. Ayrıca, kumaşı orijinaline uygun olarak yenilenecek. Kumaş, Milli Saraylar'a bağlı Hereke fabrikasında aslına uygun olarak yeniden dokunacak. Altın varaklı olan taht, halen Yıldız Sarayı Müzesi sergi salonunda sergileniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abdülhamid'in tahtı onarılmayı bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN