Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 25.9.2014 16:28 Güncelleme Tarihi: 25.9.2014 17:39
Kurban; Allah'a yaklaşmak ve rızasını kazanmak amacıyla kesilen hayvandır. Akıllı, özgür, bir yerde yerleşik olan ve nisap miktarı zengin müslümanların, Allah rızasını kazanmak için kurban kesmekle yükümlüdür. Bu sayede kişi hem Allah'a ruhen yakınlaşır, hem de fakirlere de yardım etmek suretiyle halka yaklaşır.

Kurban; Müslüman toplumların simgesi durumundaki ibadetlerden biridir. Kurban, bir Müslüman'ın tüm varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir simgesidir.

İslam; kişiyi insanî erdemlere ulaştırmayı hedeflerken; toplumlar açısından ise birleştirici ve bütünleştirici unsurdur. İslam dininin bu özelliği, zekat, hac ve kurban gibi ibadetlerle ispatlanmıştır. Bu ibadetler, yüzyıllardan bu yana Müslüman toplumlarda, esas olmuş ve hiç değişmeden günümüze kadar taşınmıştır.

Kurbanın genel biçimleriyle bu şekilde olurken ince detaylarında mezhepler ayrı düşünmüşlerdir. Hanefi Mezhebine mensup olanlar, Kevser suresini baz alarak şartları taşıyan herkesin kurban kesmesini vacip tutmuştur.

Şafii ve diğer fıkıh mensupları kurban kesmeyi vacip değil sünnet olarak kabul etmişlerdir.

KURBAN KESİMİ NE ZAMAN YAPILIR?

-Kurban kesim vakti, Zilhicce ayının 10. günü bayram namazından itibaren 12. günü yani bayramın üçüncü günü güneşin batımına kadardır. Adak şeklindeki kurbanlarda dilenen tüm zamanlarda kesilebilir

KADIN KURBAN KESEBİLİR Mİ CAİZ MİDİR?

– Kurban kesmede cinsiyet ayrımı yapılmadan usulünce kesilmesi yeterlidir. Müslüman bir kadının kurban kesmesi de mümkündür.

KURBAN KESERKEN NEYE ÖZEN GÖSTERMELİYİZ?

– Kurban edilecek hayvana acı ve eziyet çektirmeden ehil kişiler tarafından İslami ölçülere göre hızlı bir şekilde kesilmelidir. Ayrıca, çevre temizliğine dikkat edilmelidir.

– Kurban kesilirken etrafta küçük çocuk bulunmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü o yaşlarda bir çocuk bu durumdan kötü etkilenebilir. Bir de, hayvanların başka bir hayvanın kesimini görmemesine dikkat edilmelidir.

BORÇ PARA ALINARAK KURBAN KESİLİR Mİ?

– Borç para ile kurban kesmek caizdir. Fakat borçla kurban kesecek kişi fakir ise kurban kesmesi durumunda zorlanacaksa kurban kesmeye bilir.

ÖLMÜŞ BİRİNİN ADINA KURBAN KESİLİR Mİ?

– Ölü kurbanı diye adlandırma yoktur. Fakat, ölü sevabı ölü adına kurban kesilebilir.
– Kişi, sevabını ölmüş anne veya babasına veya yakınlarına bağışlanmak üzere, hayır kurumlarına, fakir ve muhtaç kişilere bağış yapabilir veya kendisi kurban da kesebilir.
– Ölen kimse kurban vasiyet etmemişse, kesilen kurban eti fakirlere de dağıtılabilir kesen kişi ve zenginler de yiyebilir.
– Ölen kimsenin vasiyeti olmasa dahi, sevabı onun ruhuna gitsin diye kesilen kurbanın vakti yoktur. Her hangi bir zaman kesilebilir. Ancak nda kesilmesi daha faziletli ve daha sevap kazandırır. Ölenin vasiyeti kurban bayramında kesilmesi şeklindeyse, bu vasiyet sadece kurban bayramında gerçekleştirilebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurban nasıl kesilir? Kurban kesmek farz mıdır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN