Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YHT'de leri tükendi

Kurban ı'na sayılı günler kala vatandaşların ulaşım tercihinin başında gelen 'lerde (YHT) 2-3 Ekim ile 7-8 Ekim tarihlerinde lerin tükendiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 29.9.2014 12:16
AA muhabirinin TCDD yetkililerinden aldığı bilgiye göre, YHT'ler Ankara, İstanbul, Eskişehir ve Konya hattında hızlı ve konforlu olması nedeniyle seyahat anlamında akla ilk gelen ulaşım aracı haline geldi.

YHT'lerde dan 20 gün önce satışa çıkarılan lerde iade ve seyahat değişikliği gibi durumların dışında boş yer bulunmuyor. Tatil planlamasını son güne bırakanlar, alternatif ulaşım araçlarını değerlendirecek.

YHT'ler Ankara-İstanbul arasında karşılıklı 12, Eskişehir-Ankara arasında 10, Ankara-Konya arasında 14 ve Eskişehir-Konya arasında karşılıklı 4 sefer olmak üzere toplam 40 seferde günde yaklaşık 17 bin yolcu taşıyacak. Bayram öncesi ve sonrasını kapsayan 4 günlük sürede yaklaşık 70 bin kişinin YHT ile seyahat etmesi bekleniyor.

"ESKİŞEHİR-ANKARA HATTINDAKİ YOLCULARIN YÜZDE 72'Sİ HIZLI TRENDE"

Eskişehir Gar Müdürü Süleyman Hilmi Özer, yaptığı açıklamada, 2009 yılında YHT hattı açılmadan önce iki kent arasındaki ulaşımın yüzde 78'inin karayoluyla sağlandığını söyledi.

YHT'nin hızı ve konforu nedeniyle vatandaştan yoğun ilgi gördüğünü belirten Özer, şunları kaydetti:

"Elimizdeki verilere göre, YHT, Ankara ve İstanbul hattında seyahat anlamında yoğun ilgi gören seyahat aracı haline geldi. Şu an Eskişehir-Ankara hattındaki yolcuların yüzde 72'si hızlı trende. Önceden karayolu bu rakamlardaydı, şimdi ibre tam tersine döndü. Vatandaş bizden yer bulamazsa diğer ulaşım araçlarına bakıyor. Bayram biletleri 20 gün önceden satışa sunuldu. Planlamasını erken yapanın yer bulma şansı daha yüksek. Tatil planını son günlere bırakan ulaşımda sıkıntı yaşayacak."

Dünyadaki hızlı tren işleten ülkelerdeki doluluk oranının yüzde 60'larda seyrettiğini anlatan Özer, "Türkiye'de YHT'ler yüzde 90 doluluk oranıyla çalışıyor. Vatandaşın YHT'ye olan yoğun ilgisi nedeniyle TCDD de planlamalar yapıyor. Gelecek yıl alınacak yeni YHT setleriyle taleplere cevap vermeye çalışacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YHT'de bayram biletleri tükendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN