Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 20.10.2014 10:45 Güncelleme Tarihi: 20.10.2014 11:15
Saatler ne zaman geri alınacak?

uygulamasının sona ereceği tarih yaklaşıyor. 26 Ekim 04:00'de saatler 60 dakika geri alınacak.

Saatlerin ne zaman geri alınacağı merakla bekleniyor. Elektrik tasarrufu sağlama amacıyla yapılan uygulama, 26 Ekim'de sona eriyor. ilkbaharda başlarken sonbahar ortalarında sona eriyor. Böylece 7 ay boyunca ileri saat uygulanıyor.

Peki saatler ne zaman geri alınacak?

1925 tarihinde çıkarılan Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanuna dayalı olarak uygulanıyor. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 31 Mart Pazartesi günü 03.00'ten itibaren 60 dakika ileri alınan saatler, bu kez 26 Ekim Pazar günü 04.00'ten itibaren 60 dakika geri alınacak.

Yapılan bu uygulamayla 800 milyon-1 milyar kilovat saat arasında elektrik tasarrufu yapıldığı tahmin ediliyor. Bu tasarruf miktarı orta ölçekli bir hidroelektrik santralin yıllık üretimine karşılık geliyor.

YAZ KIŞ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Geçmişi birkaç asır öncesine dayanan yaz ve kış saati uygulaması fikri, Amerikalı politikacı ve fizikçi Benjamin Franklin'e aittir. Benjamin, pek çok konunun yanı sıra elektrikle de uğraşmış ve çeşitli icatlarıyla tanınmıştır. Yaz ve kış saati uygulaması da onun bu parlak fikirlerinden biridir.

Yaz ve kış saati uygulaması fikrinin farklı sahipleri olduğu öne sürülsede bilinen en sağlam bilgi Benjamin Franklin'nin düşüncesini bir gazetede dile getirdiğidir. Benjamin'in bu fikrinden sonra 1910 yılında yasalaşan yaz ve kış saati uygulaması, 1916 yılında 20 dakikadan bir saate çıkarılmıştır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saatler ne zaman geri alınacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN