Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Koş abla arkandayım' belgesel oldu

2012 Olimpiyatları'nda, önünde koşan Aslı Çakır Alptekin'e "Koş abla arkandayım" diye seslenen, kendisi de ikinci olan milli atlet Gamze Bulut'un başarı hikâyesi belgesele çekildi

Giriş Tarihi: 26.10.2014
'Koş abla arkandayım' belgesel oldu
Milli atlet Gamze Bulut, 2012 Londra Olimpiyat Oyunlarında, yine milli atletimiz Aslı Çakır Alptekin ile birlikte katılmıştı. İki atletimiz de 1500 metre finaline kaldı. Gamze, hızlı başladığı yarışı uzun süre önde götürdü. Son 400 metreye geldiklerinde ise atak yapan Aslı Çakır Alptekin öne geçti. Gamze'de 5'inciliğe düştü. Büyük bir mücadelenin yaşandığı yarışın sonuna doğru yeniden atak yapan Gamze Bulut, önündeki ikisi zenci 3 atleti de geçerek ikinciliğe yükseldi. Bu sırada ise bir ses duyuldu. "Koş Aslı abla arkandayım". Gamze'nin bu sözleriyle tüm gücüyle koşmaya devam eden Aslı Çakır Alptekin birinci oldu. Gamze'de yarışı ablasının hemen arkasından ikinci bitirdi. Finiş çizgisinde birbirlerine sarılan iki atletimiz de gözyaşlarını tutamadı.

YARIN GÖSTERİMDE

Finalin ardından ise Türkiye, iki atletin kazandırdığı madalyalardan çok, Gamze'nin bu sözlerini konuştu. Türkiye'yi duygu seline boğan o atlet Gamze Bulut'un başarı hikâyesi ise şimdi belgesel oldu. Yönetmen koltuğuna da, Galatasaray'ın, mabedi i Ali Sami Yen'den, Türk Telekom Arena'ya taşındığı dönemde çekilen ve izleyenler tarafından çok etkileyici bulunan "Benim Ali Sami Yen'im" belgeselinin yönetmeni Didem Şahin oturdu. "Gamze Bulut" isimli belgeselde milli atletin büyüdüğü ve yaşadığı şehir olan Eskişehir'den gündelik kesitler, rutin yaşamı, çocukluğu, mahallesi, azmi, hocasıyla diyalogları ve 20 yaşında dünya yıldızı olmaya giden yolculuğu anlatıldı. Belgesel yarın 19.30'da İzmir Levent kültür Merkezi'nde izleyiciyle buluşuyor.

HEYECANLANDIRAN TEKLİF

Belgesel teklifi geldiği zaman çok heyecanlandığını söyleyen Gamze Bulut, "Yaşım genç olduğu için hayatımın belgesel olacağı hiç aklıma gelmemişti. Çok mutlu oldum. Büyük zorluklarla yetişerek bugünlere geldim. Ayakkabım bile yoktu. Hocam aldı. Böyle bir belgesel kadın sporcuların yetişmesinde önemli rol oynayacağı için çok seviniyorum" dedi.

ŞAHİN:HERKES GAMZE'NİN AİLESİNİ ÖRNEK ALMALI
Yönetmen Didem Şahin, henüz 21 yaşında olan milli atletin Türk Spor Tarihi'nde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Şahin, "Kadın sporcuların yetişmesi konusunda motivasyon sağlayacağını düşündüğüm için bu belgesel beni oldukça heyecanlandırdı. Tüm sporların anası olan atletizm üzerinden sporun hayatımızda gerekliliği noktasında farkındalık yaratmayı hedefledik. Kız çocuklarının okula gönderilmediği, kadına şiddetin bu denli arttığı, 'çocuk gelinler'in var edildiği toplumumuzda, Bulut ailesinin kızlarına tam destek vermesini ve iyi bir sporcu olarak yetişmesinde daima yanında olmalarını gerçekten örnek alınması ve anlatılması gereken bir hikâye olarak gördüm" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Koş abla arkandayım' belgesel oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN