Türkiye'nin en iyi haber sitesi

oldu. Cumhuriyet Bayramı ülke genelinde törenlerle kutlandı.

Dünyanın en büyük arama motoru , 29 Ekim nedeniyle ana sayfasında özel bir doole hazırladı.

Giriş Tarihi: 29.10.2014 00:13 Güncelleme Tarihi: 29.10.2014 16:43
Cumhuriyet Bayramı doodle oldu. Cumhuriyet Bayramı ülke genelinde törenlerle kutlandı.

Dev arama motoru Google kullanıcıların karşısına yine özel bir doodle ile çıktı. Goole ana sayfasına 29 Ekim Cumhuruiyet Bayramı'nı taşıdı ve bayrama özel olarak bir hazırladı.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

Cumhuriyet Bayramı Türkiye Büyük Millet i'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır.

Cumhuriyet Bayramı
'nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.

Türkiye Cumhuriyeti
'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

CUMHURİYET ÖNCESİ YÖNETİM

Osmanlı Devleti, hüküm sürdüğü 624 yılda 36 padişah tarafından yönetilmiştir.

Padişah, şah, kral, hakan, imparator, sultan gibi tek kişiye dayalı yönetim sistemine "mutlakiyet" adı verilmiştir. Mutlakiyet yönetiminde egemenlik kayıtsız şartsız, tek bir kişidedir.

Mutlakiyetle yönetilen ülkelerde ülkeyi yöneten kişiye yardımcı olması için meclis kurulurdu. Meclis üyeleri halkın isteklerini yöneticiye duyurur, yasa tasarısını hazırlardı. Bu yasa taslakları yönetici tarafından benimsendiğinde yasalaşırdı. Bu yönetim biçimi ise "meşrutiyet"tir. Meşrutiyette meclisin yetkileri sembolik düzeyde olabileceği gibi bir cumhuriyetteki kadar geniş de olabilir. Osmanlı Devleti'nde 1876 ve 1908 yıllarında olmak üzere iki kez meşrutiyet ilan edilmiştir.

İkinci Meşrutiyet'in ilanından 6 yıl sonra, 1914'te I. Dünya Savaşı başlamıştır. Dört yıl süren savaş, İttifak Devletleri ile birlikte olan Osmanlı İmparatorluğu'nun yenik sayılmasıyla sonuçlanmış ve Osmanlı toprakları İngiltere, Yunanistan, Fransa, İtalya gibi devletler tarafından işgal edilmeye başlamıştır.

CUMHURİYETİN İLANI

Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919'da Osmanlı hükümeti tarafından, bölgede düzeni sağlaması için devletinin bir gemisi ile Samsun'a gönderilmiştir. Ülkenin çoğu ilinde kongreler düzenlemiş ve "Tek bir egemenlik var, o da milli egemenliktir. Milletin egemenliğini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır." ilkesiyle, yurdun her tarafından gelen ulus temsilcilerini 23 Nisan 1920 günü Ankara'da Büyük Millet Meclisi'nde toplamıştır. Meclis Mustafa Kemal Paşa'yı 'Meclis Başkanı' seçmiştir. Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi, Türk Kurtuluş Savaşı'nı başlatmıştır. Halk ve düzenli ordular düşman kuvvetlerine karşı savaş vermiş, omuz omuza mücadele etmiştir.

Kurtuluş Savaşı'nın zaferle sonuçlanmasının ardından TBMM 1 Kasım 1922'de saltanatı kaldırmıştır. Padişah Vahdettin, 'vatan haini' ilan edilmiş ve yurdu terk etmiştir.

24 Temmuz 1923 günü İsviçre'nin Lozan şehrindeki Lozan Üniversitesi'nde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileri ile İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika, SSCB ve Yugoslavya temsilcileri Lozan Barış Antlaşması'nı imzalamıştır. Bu antlaşma ile yeni bir devletin temelleri atılmış fakat devletin yönetim biçimi henüz belirlenmemiştir.

İkinci dönem Büyük Millet Meclisi, 11 Ağustos'ta ilk toplantısını yapmıştır ve 13 Ekim'de Ankara, başkent ilan edilmiştir. Bu dönemde , egemenliğin ulusa dayandığı bir sistem olan cumhuriyet yönetiminin ilanı için hazırlıklar yapmaya başlamıştı. Atatürk 28 Ekim akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya'da yemeğe çağırmış ve "Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz," demiştir.

29 Ekim günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan "Cumhuriyet" önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne vermiştir. Meclis önergeyi kabul etmiştir ve böylece Türkiye Devleti'nin yeni yönetimi biçimi Cumhuriyet, yeni ismi "Türkiye Cumhuriyeti Devleti" olarak belirlenmiştir. Atatürk, kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Halk da cumhuriyetin ilanını sevinç ve coşku ile karşılamıştır.

Cumhuriyette, Atatürk'ün de söylediği gibi, egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Ulus, kendini yönetme yetkisini, kendilerine temsil eden milletvekilleri aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde, yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler, yasaları tasarlar ve yöneticileri ulus adına denetler. Ulus, seçimle yöneticileri seçebilir.

BAYRAMIN KABUL EDİLMESİ

2007 yılı Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Boğaziçi'nde patlayan havai fişekler

29 Ekim 1923'te TBMM, Teşkilât-ı Esasiye Kanunu (1921 Anayasası)'nda yaptığı değişiklikle, devletin yönetim biçimini cumhuriyet olarak ilan etmiştir. Aynı gece bu ilan, atılan 101 pare top ile kutlanmıştır. 1924 yılında ise cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlanmıştır.

2 Şubat 1925'te, Hariciye Vekaleti'nce (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim'in bayram olması önerilmiştir. Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 Nisan'da karara bağlanmıştır. 19 Nisan'da ise teklif tarafından kabul edilmiştir. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925'ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.

İşte o dodle:

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu iptal edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, karaman'ın Ermenek ilçesindeki kömür ocağında 18 işçinin mahsur kalması nedeniyle, bu akşam Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda verilecek 29 Ekim resepsiyonunun iptal edildiğini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kömür madenine gideceğini belirten Erdoğan, kendisinin de bölgeye gideceğini ifade etti.

Erdoğan, "Beklentimiz, umudumuz kesilmiş değil. Arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor" dedi.

Başbakanlık kaynakları, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da saat 13.30'da Ankara'dan helikopterle Karaman'a hareket edeceğini açıkladı.

İstanbul'daki havai fişek, ışık ve lazer gösterileri iptal

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla akşam Boğaz'da yapacağı havai fişek, ışık ve lazer gösterileri Karaman'daki maden kazası nedeniyle iptal edildi.

Büyükşehir'den yapılan yazılı açıklamada, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Cumhuriyet Bayramı 91. yıldönümü kutlamaları Havai Fişek, Işık ve Lazer Gösterileri Karaman'da meydana gelen maden faciası nedeniyle iptal edilmiştir" denildi.

AĞAÇLI FUAYEDE RESEPSİYON

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın ev sahipliğinde ilk kez yapılacak Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu da, Beştepe'deki yeni Cumhurbaşkanlığı'nda olacak.

Resepsiyonun yapılacağı fuaye alanı ilk kez AA tarafından görüntülendi. Yer ve duvar kaplamalarında yeşil ve bordo granit kullanılan, yüksek tavanı dikkat çeken alan, ana binanın arka kısmında yer alıyor. Büyük bir süs havuzunun olduğu bahçeye üç büyük kapıyla açılan ve 20 ağaçla süslenen alanda, küçük kubbe şeklinde 35 aydınlatma bulunuyor. Yeşil granit duvar ve yer kaplamalarının aralarındaki pirinç şerit levha süslemeler ile kapıların üzerinde, Selçuklu süsleme sanatında yer alan yıldız figürü fuaye alanında dikkati çeken ayrıntılar oldu. Alanda, temizlik ve hazırlık çalışmaları sürüyor.

RESEPSİYON İÇİN 2 BİN 500 EŞLİ DAVETİYE GÖNDERİLDİ

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu sadece mekanıyla değil içeriğiyle de farklı olacak.

Resepsiyon için yaklaşık 2 bin 500 kişiye eşli davetiye gönderildi. Davetliler arasında, valiliklerle irtibat kurularak belirlenen, resmi sıfat taşımayan, bir kurum veya kuruluşu temsil etmeyen çeşitli meslek gruplarından vatandaşlar da ilk kez yer alacak. Şehit yakınları ve gaziler, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin her rütbesinden temsilciler ile 30 Ağustos'ta olduğu gibi muhtarlar da resepsiyonda bulunacak.

Resepsiyonda devlet erkanı, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sanatçı, yazar ve sporcuların yanı sıra bu yıl ilk kez, seçimlere girmeye hak kazanan tüm siyasi partilerin liderlerine davetiye yollandı.

Davetiye gönderilen konuk sayısı göz önüne alındığında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşinin konukları karşılama süresinin de üç saate yaklaşması bekleniyor.

KONUKLARA HATIRA PULU HEDİYE EDİLECEK

Görevi devraldıktan sonra Erdoğan'ın verdiği ilk resepsiyon olan 30 Ağustos'ta işlenen "Tarihteki Türk Askerleri" temasının yerini bu resepsiyonda Ankara Seymenleri alacak. Kapıda karşılama sırasında ve salonda seymenlerin yer alacağı resepsiyonda, ikramlarda da Türkiye'nin tüm yörelerinden ve tüm renklerinden örnekler olacak. Resepsiyonda, sahne alacak Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Topluluğu da Türk müziğinden eserler sunacak.

Cumhuriyetin 91'inci yılı dolayısıyla PTT tarafından bastırılan ve üzerinde Beştepe'deki yeni Cumhurbaşkanlığı'nın resminin olacağı hatıra pulları da, resepsiyona gelenlere hediye edilecek.

Resepsiyon için gönderilen davetiyelerde, önceki yıllardan farklı olarak kıyafet konusunda, "koyu renk" dışında bir sınırlama getirilmemesi de dikkati çekti. Davetiyeler hazırlanırken, geleneğe bağlı kalınarak, Fahri Korutürk ve Turgut Özal dönemlerinde olduğu gibi "Türkiye Cumhurbaşkanı" ifadesinin kullanıldığı öğrenildi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 91. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Kültür Merkezi (AKM) tören alanında resmi geçit düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, " milletimizin ortak eseridir, aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti cumhurun tamamının yani istisnasız 77 milyonun cumhuriyetidir, 77 milyonun her bir ferdi bilaistisna bu Cumhuriyetin öz evladıdır, bu Cumhuriyetin eşit derecede sahibidir" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 91. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Kültür Merkezi (AKM) tören alanında resmi geçit düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile üstü açık klasik araçtan, TSK Atlı Tören Kıtası ve Cumhurbaşkanlığı Motosikletli Timi eşliğinde tören birliklerini denetledi, vatandaşlar ile öğrencilerin bayramını kutladı.

Selamlama öncesi TSK Bando Okulları Komutanlığı Bandosu öğrencileri ve Çankaya Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Korosu kısa bir konser verdi.

Tören, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın protokoldeki yerini almasıyla başladı. İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin 91. kuruluş coşkusunu, heyecanını, gurur ve iftiharını 77 milyonun hep birlikte idrak ettiğini söyledi.

Türkiye'yi 91 yıllık süreçte her alanda büyütmek için yoğun bir mücadele verdiklerini, bu kutlu mücadelede çok önemli başarılar elde ettiklerini ve "Türkiye Cumhuriyeti'nin, aziz milletimiz için olduğu kadar dünyanın mazlum ve mağdurları için de bir umut ışığı olarak doğduğunu" ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "91 yılın ardından geldiğimiz noktada ekonomisiyle göz kamaştıran, demokrasisi her geçen gün ileri standartlara kavuşan, milli birlik ve kardeşliğini her türlü engel ve saldırıya rağmen en güçlü şekilde yücelten bir Cumhuriyetimiz var. Dahası kurulduğu ilk gün olduğu gibi bugün de dünyanın her yerindeki mazlumlar, mağdurlar ve muhtaçlar için yegane umut olma özelliğini en güçlü şekilde koruyan, umutlara karşılık bulmanın asil mücadelesini veren bir Cumhuriyetimiz var" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kuruluşunun 91. yıl dönümünde bir kez daha altını kalın çizgilerle çizerek ifade etmek isterim ki; Türkiye Cumhuriyeti milletimizin ortak eseridir, aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti cumhurun tamamının yani istisnasız 77 milyonun cumhuriyetidir, 77 milyonun her bir ferdi bilaistisna bu Cumhuriyetin öz evladıdır, bu Cumhuriyetin eşit derecede sahibidir. Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki bugün ulaştığımız seviyede Cumhuriyet, tüm etnik kökenlere, inançlara, dillere, kültürlere eşit mesafede duran bir yapıya kavuşmuş, yani kendi özüyle, ruhuyla gerçek manasıyla yeniden buluşmuştur. Devlet ile millet, cumhur ile cumhuriyet bugün daha büyük bir muhabbetle kucaklaşmış eski acılar, kırgınlıklar, dargınlıklar tedavi ve telafi yoluna girmiştir. İşte bu dayanışma ve kardeşlik ruhuyla geleceği inşa etmeyi sürdüreceğiz.

İnşallah 9 yıl sonra Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünü yeni ve büyük kazanımlarla daha büyük bir coşku ve heyecanla idrak edeceğiz. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere Cumhuriyetimizin sağlam temellerini atan herkese, TBMM'ne, aziz şehitlerimiz ve gazilerimize milletçe bir kez daha minnettarlığımızı ifade ediyoruz. Cumhuriyetimizi daha da büyüteceğimize, yücelteceğimize, onu insanlığın bir umut kaynağı olarak muhafaza edeceğimize dair tüm şehitlerimize buradan bir kez daha söz veriyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karaman'ın Ermenek ilçesindeki maden kazasını da anımsatarak, "Karaman'da yaşanan acı maden faciası sebebiyle üzüntümüz büyük. Umudumuzu hala kesmiş, bitirmiş değiliz" dedi. Şu anda bazı bakanların bölgede bulunduğunu, törenlerin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ve kendisinin de bölgeye gideceğini bildiren Erdoğan, "Temennimiz odur ki 18 kardeşimize kavuşalım, son ana kadar mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Ermenek'teki maden kazası nedeniyle bu akşam düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı Cumhuriyet Resepsiyonu'nun iptal edildiğini belirten Erdoğan, "Bu olaydan sonra bizim böyle bir resepsiyonu yapmanın doğru olmayacağı kararını verdik ve bu yıl Cumhuriyet Resepsiyonunu yapmıyoruz. Aziz milletim, sevgili vatandaşlarım Cumhuriyet Bayramı hepinize, hepimize kutlu olsun diyorum" diyerek konuşmasını bitirdi.

Tören, TSK Armoni Mızıkası ve karma bandonun alandaki yerini almasıyla sürdü. Tören komutanı ve tören birlikleri karargah askerlerinin geçişinin ardından sırasıyla muharip gaziler ve iç güvenlik gazileri, 81 ili temsilen Türk bayrağı taşıyan öğrenciler, sancakları taşıyan askerler, TSK Onur Taburu, büyük boy Atatürk posteri ve Türk bayrağı taşıyan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı izci grupları ile Başkent'teki bazı okulların öğrencileri de ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak tören alanından geçti. Törene katılanlar tarafından taşınan Türk bayrakları ve sancakların geçişi sırasında protokolde yer alanların tamamı ayağa kalkarak, bayrak ve sancakları selamladı.

HÜRKUŞ ve ATAK helikopterlerinin de bir uçuş gerçekleştirdiği tören, Çanakkale, , Kore ve Kıbrıs savaşlarında yer alan askerleri temsil eden tarihi bölük ve atlı tören kıtasının geçişiyle devam etti. Kara Kuvvetleri Komutanlığı zırhlı araçlar, füze ve topçu birlikleri ile taarruz ve genel amaçlı helikopterler ile F-4 ile F-16 uçakları törene katıldı.

TÜRK YILDIZLARI ANKARA SEMALARINDA NEFES KESTİ

Büyük beğeni ve ilgiliyle izlenen tören, Türk Yıldızları'nın gösterisi ile tamamlandı. Dünyada 8 süpersonik savaş uçağıyla gösteri yapan tek tim olan ve şimdiye kadar milyonlarca izleyiciyle buluşan "Türk Yıldızları"nın birbirinden zor ve estetik hareketleri heyecanla izlenirken, törene katılanlar unutamayacakları dakikalar yaşadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyet Bayramı doodle oldu. Cumhuriyet Bayramı ülke genelinde törenlerle kutlandı.
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN