Kasıktan girip kalp kapağını değiştirdiler

Giriş Tarihi: 1.11.2014
Kasıktan girip kalp kapağını değiştirdiler

Kardiyoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Bozkurt, penisilinden sonra tıbbın en önemli keşfi olarak nitelendirilen yöntemle kasık ya da koldan girilerek kalp kapağını değiştirdiklerini söyledi

Tıp dünyası penisilinden sonra en önemli keşif olarak nitelendirdiği kasıktan kalp kapağı değişimi artık Türkiye'de yapılıyor. SGK'nın geri ödeme kapsamına almasıyla birlikte son 1 yılda açık ameliyat ümidi olmayan 450 kişi hayata tutundu.

SGK ÖDEME KAPSAMINA ALDI

Türk Kardiyoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Engin Bozkurt, penisilinden sonra tıbbın en önemli keşfi olarak nitelendirilen bir yöntemle kasıktan ya da koldan girilerek kalp kapağını değiştirdiklerini açıkladı. Prof. Bozkurt, özellikle 70 yaş üstü açık kalp ameliyatı olmaya sağlığı elverişli olmayan hastalar için hayati öneme sahip kalp kapağı değişiminin artık Türkiye'de de uygulanmaya başladığını belirterek, şu ana kadar heyet raporlarıyla 450 hastaya uygulandığını bildirdi. Yeni yöntemle açık kalp ameliyatı olamayacak durumdaki hastanın kasıktan ya da kolundaki damardan girilerek kalbin damarlarının ve bu şekilde kalp kapağının değiştirilebildiğini anlatan Prof. Dr. Bozkurt, "Bu teknoloji en çok Almanya'da kullanıyor. Türkiye'de yıllık aort kapağı değiştirme sayısı 8 bin civarında. SGK'nın geçen yıl bu tedaviyi ödeme kapsamı altına almasının ardından Türkiye genelinde 450 hastaya uyguladık. Bu işlemi açık ameliyat yapılamayan sağlık sorunu olanlar ve yaşlı hastalarda uyguluyoruz. Dünyada bu şekilde 85 bin hasta ameliyat oldu. Bu operasyonun SGK'ya maliyeti ise 48 bin TL" dedi.

'HAYAT KURTARAN YÖNTEM'
Prof. Dr. Engin Bozkurt, aslında açık kalp ameliyatı yapılmadan kateter yöntemi kullanılarak kalbe aort kapağı takılması işlemini ifade eden yeni yöntemin, ameliyat olamayan, kaderine terk edilen hastalar için hayat kurtaran bir yöntem olduğunu da sözlerine ekleyerek, "Özellikle solunum ve böbrek yetersizliği bulunan ve daha önce kalp ameliyatı geçiren hastaların riskleri azalıyor" mesajı verdi.

TAVI YÖNTEMİ
Kısaca TAVI olarak bilinen "Transcatheter Aortic Valve Implantation" yöntemi sağlık durumu ciddi olan hastalara uygulanıyor. Bu yöntemle son 50 yıldır uygulanan açık kalp ameliyatı yerine hastalar; kalpleri açılmadan, anjiyo yapılır gibi kasıktan girilerek tedavi olma şansına kavuşuyor. Lokal anestezi ile yapılan bu işlemde hiçbir yer kesilmiyor, dikiş atılmıyor. Böylece hiçbir kanama da olmuyor. İşlemin hemen ardından hastaların nefes alması rahatlıyor kalp yetmezliği semptomları geriliyor.

NASIL UYGULANIYOR?
İşlem anjiyografi yapar gibi kasık bölgesindeki damar içerisinden uygulanıyor. Bu işlem sırasında takılan, halen tüm dünyada ve ülkemizde kapak değişim ameliyatlarında kullanılan biyolojik kalp kapakları; TAVI yönteminde bir stent kılıf içerisine yerleştiriliyor ve stent açıldığında kapak takılan bölgeye sıkıca tutunup yerleştiriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kasıktan girip kalp kapağını değiştirdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN