Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin en uzun süren davasını kazandı

Muğla'nın Marmaris ilçesinde yarım asırdır süren mülkiyet davasını köylülerin lehine sonuçlandıran avukat Aydın Toraman, Yalova'da üstlendiği 78 yıldır devam eden arazi davasını kazanarak köylüleri sevince boğdu.

Giriş Tarihi: 1.12.2014 15:30 Güncelleme Tarihi: 1.12.2014 18:55
Türkiye'nin en uzun süren davasını kazandı
Marmaris'in tanınmış avukatlarından Aydın Toraman, bir yıl önce üstlendiği Türkiye'nin en uzun davası olarak bilinen Yalova'nın Çınarcık ilçesindeki arazi davasını sonuçlandırdı. 77 yıl önce arazi anlaşmazlığı nedeniyle Kadastro Mahkemesi'nde açılan ve bu zamana kadar 25 hakimin, 50'den fazla avukatın değiştiği, toplam 11 klasörden oluşan davanın 157'nci duruşmasında karar çıktı. Mahkeme, araziyi kullanan köylülerin lehine karar verdi.
74 yaşındaki 55 yıllık avukat Aydın Toraman, "1937'de mübadeleden verilmiş arazilerin bir kısmının iadesi konusunda Hazine'nin açtığı dava 78'inci yılında nihayet sona erdi. Mahkeme hakimi, toplam 6 bin dönüm araziden 108 dönümü hariç kalan yerlerin köylüler adına tescil edilmesine karar verdi. Mahkeme, Hazine'nin Avantar Ailesi'nin kullandığı arazilerin iadesi için yaptığı başvuruyu reddetti dedi.

Mübadil davalıların avukatı Aydın Toraman, köylülere bayram sevinci yaşatan bu kararın Yargıtay aşaması bulunduğunu söyledi. "Ümit ediyorum ki Yargıtay safhası da fazla uzamaz" diyen Toraman, dava devam ederken Anayasa Mahkemesi'ne davanın uzaması nedeniyle adli yargılama hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle başvuruda bulunduğunu söyledi. Kendisinden 4 yaş büyük bir davayı müvekkillerinin lehine sonuçlandırdığı için mutlu olduğunu belirten Toraman, ilerleyen yaşına rağmen mesleğinde hala ilk günkü heyecanı yaşadığını ifade etti. Böyle uzun süren davaların bir an önce Meclis gündemine taşınarak dikkate alınması gerektiğini söyleyen Toraman, üç nesil insanın 90 yıl adliye kapılarında adalet beklediğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin en uzun süren davasını kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN