ndan lösemi teşhisi

Giriş Tarihi: 2.12.2014
Diş doktorundan lösemi teşhisi

Diş hekimlerinin kan kanseri tespitinde anahtar rol oynadığını belirten Fransa Dişçiler Birliği, diş eti sürekli kanayan hastalara dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı

Fransa Dişçiler Birliği, bir nun kan kanserini tespit edebileceğini açıkladı. Birliğin Başkanı Joel Trouillet, Dişçiler Birliği'nin Paris'te gerçekleşen kongresinde yaptığı konuşmada "Bu mümkün, çünkü ağız sağlığı ve genel anlamda sağlık birbiriyle bağlantılı" dedi.

AĞIZ SAĞLIĞI, VÜCUT SAĞLIĞI

Ağız, diş, kemik dokusu, dişeti ve salya gibi birçok bileşenden oluşuyor. Uzmanlar bu bileşenlerden birinde görülen bir anomali vücudun başka bir bölgesinde olabilecek bir sağlık sorununun da habercisi niteliğinde olduğunu kaydediyor. Dişçiler Birliği Başkanı Joel Trouillet, dişlerdeki gevşemenin ise birçok defa kan kanseri hastalarında görüldüğünü özellikle vurguluyor. Ancak Bordeaux Üniversite Hastanesi'nde görev yapan diş hekimi Dr. Jean-Christophe Fricain, kongrede yaptığı konuşmada "Eskiden kölelerin sağlık durumu ağızlarına bakılarak tespit edilirdi" diyerek bu sağlık tespiti yönteminin 18'inci yüzyıldan beri yapıldığını söylüyor. Ancak bugüne geldiğimizde diş ve sağlık arasındaki bağ ihmal ediliyor. Kamuoyu araştırma şirketi OpinionWay tarafından 18 yaşından büyük bin Fransız'ın katılımıyla yapılan bir araştırmada katılımcıların sadece çeyreğinin ağız sağlığı ve genel sağlık arasındaki bağdan haberdar oldukları ortaya çıkmıştı. Fricain, "Birçok vakada, diş hekimleri ve cerrahları akut ya da kronik hastalıkların tespitinde anahtar bir rol oynayabilir ve hastalarını ilgili uzmanlara yönlendirebilir" diyerek diş hekimlerinin de hastalık tespit sürecine dahil edilmesi gerektiğini söyledi. "Bir dişçi sürekli diş eti kanaması olan bir hastanın kan kanseri olduğundan şüphelenebilir" diyen Fricain ağız sağlığının ölümcül hastalıkların da habercisi olabileceğini de sözlerine ekledi.

'DİŞİMİZE ÖNEM VERMİYORUZ'
Bunun yanında her geçen gün daha az hasta dişçi muayenehanelerini ziyaret ediyor. Bu durumda sadece diş sağlığı değil genel vücut sağlığı da ihmal edilmiş oluyor. Fricain, "Ağız mahremiyet demek. İnsanlar bu nedenle muayene olmaktan çekiniyor ve maddi durumdaki yetersizlik de diş sağlığının ihmal edilmesine neden oluyor" sözleriyle ağız sağlığının ihmal edilme nedenlerinden birkaçını sıralıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diş doktorundan lösemi teşhisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN