Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da istilası

'nin İlçesi'nde, balıkçı teknelerinin bulunduğu İç Liman Bölgesi'nde yoğunluğu yaşandı.

Giriş Tarihi: 2.3.2015 21:43
Gelibolu'da denizanası istilası
Lodosun kendisini hissettirmesiyle ilçede özellikle balıkçı teknelerinin bağlandığı İç Liman bölgesinde kümelenen denizanaları, balıkçıların ve vatandaşların da ilgisini çekti.

İlçede 25 yıldır balıkçılık yapan Tuncay Karabulut ise yıllardır bu kadar nı bir arada görmediğini ibelirtip, "Eskiden birkaç saat kalıp kayboluyorlardı. Şimdi ise yoğunluk oluşturdular. Toplu ölümleri denizde bir kirlilik de yaratıyor. Deniz adeta çamur gibi oluyor. Toplu halde ağlarımıza takıldıklarında yırtılmasına da neden oluyor" dedi.

Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sezginer Tunçer, yaptığı açıklamada, bu tür su canlıların yüzey akıntısıyla bölgeye ulaşmış olabileceğini söyledi. Hava sıcaklıklarının da bu yoğunluk üzerinde etkili olabileceğini aktaran Prof. Dr. Tunçer, "Şu günlerde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde. Su sıcaklığı da uygun hale gelince denizanalarında tomurcuklanmayla üreme daha fazlalaşıyor. Larval dönemini hızla tamamlayıp, ergin hale geliyorlar. Toplu halde görülmelerinin nedeni bu. Tamamen ekolojik, bu mevsimlerde özellikle kıyı kesimlerinde görülen normal bir olay" diye konuştu.

Prof. Dr. Tunçer, alerjik reaksiyonları olanları çıplak elle denizanalarına dokunmaması konusunda uyardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelibolu'da denizanası istilası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN