Tacik muhalif cinayetinde paralel ‘hesaplar’ dönüyor

önceki gece İstanbul Fatih'te sır gibi bir cinayetle öldürüldü. Polis, 1 Ocak'taki Dolmabahçe saldırısını önceden bildiren, lehine çalışan ve bu cinayeti ima eden bir Twitter hesabını incelemeye aldı

Tacik muhalif cinayetinde paralel ‘hesaplar’ dönüyor
İstanbul'da yaşanan lı muhalif lider cinayetiyle ilgili soruşturma derinleştirildi. Cinayetle, sahte Twitter hesabı arasındaki bağ araştırılıyor. Polisin ilk tespitlerine göre; Tacikistan'dan İstanbul'a gelen iki kişi, Kuvatov'u önce yemeğine ilaç atıp zehirlemek istedi. Rahatsızlanan Kuvatov, hastaneye gitmek için yola çıktı ve başından vuruldu. Polis, soruşturma kapsamında Kuvatov'un fotoğrafını da paylaşan adlı sahte bir hesap belirledi. Hesapta Kuvatov hakkında 21 Ocak'ta "İlerleyen günlerde göreceğiz! Umarali Kuvatov Tacikistan'a iade edilecek mi yoksa edilmeyecek mi?" yazan imalı bir mesaj vardı. Polis şimdi bu hesabı kullananlarla cinayet arasındaki bağı araştırıyor.

EVİNE DAVET ETMİŞTİ

Kuvatov, Tacikistan'da halkı hükümete karşı kışkırttığı gerekçesiyle önce sınırdışı edildi. Daha sonra da iadesi istendi. Fatih'te yaşayan Kuvatov, Molla Gürani Mahallesi Simsar Sokak'ta önceki gece 22.30'da başından silahla vurularak öldürüldü. İddiaya göre; Tacikistan'dan İstanbul'a gelen iki kişi, Kuvatov'la irtibata geçti ve ondan yardım istedi. Kuvatov, onları evine çağırdı. İçlerinden biri geldi. Tacikistanlı şüpheli Süleyman adlı şüpheli, yemeğe zehir katarak Kuvatov'u öldürmeye çalıştı. Fenalaşan Kuvatov, eşi ve çocuklarıyla birlikte hastaneye gitmek için evden çıktı. Ancak henüz kimliği belirlenemeyen siyah giyimli ikinci şüpheli, Kuvatov'u ailesinin gözü önünde başından silahla vurdu. Kuvatov olay yerinde öldü. Silahlı saldırgan kaçtı. Şüpheli Süleyman'ın ise yakalandıktan bir süre sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

SINIR DIŞI EDİLMİŞTİ
Umarali Kuvatov, 2012'de Tacikistan lideri İmamali Rahman'a karşı Grup 24 isimli muhalif bir oluşum kurdu. Hakkında çeşitli davalar açıldı. Kuvatov davaların birinde zimmetine 1 milyon 250 bin dolar geçirmekle suçlandı. Halkı hükümete karşı protesto eylemi düzenlemeye kışkırtınca sınır dışı edildi. Önce Dubai'ye sonra Türkiye'ye yerleşti. Tacik makamları geçtiğimiz Ocak'ta Türkiye'den iade talebinde bulundu.

KİM BU İSİMSİZ111?
1Tacik muhalif lider Kuvatov önceki gece İstanbul'da iddiaya göre önce zehirlendi sonra hastane yolunda öldürüldü.
2
Dolmabahçe Sarayı saldırısını önceden bildiren ve DHKP-C'li saldırganın ismini bile açıklayan 'İsimsiz111' Twitter hesabı lehine de pek çok tweetler atmıştı.
3
Aynı hesaptan atılan "İlerleyen günlerde göreceğiz! Kuvatov Tacikistan'a iade edilecek mi yoksa edilmeyecek mi?" mesajı da kuşkuları artırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tacik muhalif cinayetinde paralel ‘hesaplar’ dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN