Giriş Tarihi: 13.3.2015 11:11 Güncelleme Tarihi: 13.3.2015 11:15
Hac kura sonuçları sorgula

2015 yılı hac kuraları çekildi. Sonuçlar Diyanet'in internet sitesinde yayımlandı. Bu yıl Türkiye'den 55 bin 540 vatandaş hacca gidecek.

Hacı adaylarının beklediği Diyanet tarafından açıklandı. 2015 Hac kura sonuçlarını öğrenmek için TC kimlik numarası ile sorgulama yapabilirsiniz. Hac kura sonuçlarını öğrenen adayların sonuçlarını il müftülüğüne gitmesi gerekiyor.

Hac kuraları, Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda, salonu dolduran ve ekranları başında bu heyecana eşlik eden hacı adaylarının yoğun ilgisiyle çekildi. Kura çekim töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, hac özleminin çok değerli bir özlem olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"Hac kura çekimi programları her yıl bize bu salonda ayrı bir heyecan Katar. Sevinç ve hüznü bir arada yaşarız. Kurada çıkan kardeşlerimizle birlikte seviniriz, oranın özlemini yüreğinde devam ettiren kardeşlerimizle birlikte hüzünleniriz. Kura sırasında tanık olduğumuz bu göz yaşartıcı tablonun bizim için ne kadar değerli ve önemli olduğunu kelimelerle ifade etmek imkansızdır. Haccın özlemini yaşayan bütün kardeşlerimizin hacca gitmelerini gönülden arzu etmekteyiz. Ancak maalesef Hac kontenjanı son derece sınırlıdır. İslam ülkelerinden bazıları bu yoğun talep karşısında sıra sistemi uyguluyorlar. Sıra sistemini uygulayacak olsak 50-60 yıl sonrasına sıra vermek zorunda kalacağız. Bunun ne anlama geldiğini değerlendiriyoruz. Kura sistemiyle heyecan hep diri kalıyor ve genç insanlar da hacca gitme imkanı buluyor."

Hac kesin kayıtları ise, 16-27 Mart 2015 tarihleri arasında yapılacak.

2007 yılından beri aralıksız kayıt yaptırıp kurasız hacca gidecekler ile 2008 yılı ve sonrasında ön kayıtlı olanlar için çekilecek kura sonucu hacca gitmeye hak kazanacakların kesin kayıtları 16-27 Mart 2015 tarihleri arasında il müftülüklerinde yapılacak. Kesin kayıt yaptıracakların kontenjan belgeleri 2007 yılından kalanlar öncelikli olmak üzere, kura sonucunda yapılacak sıralamaya göre (internetteki sorguda yayınlanacak olan sıraya riayet edilerek) il müftülüklerince verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hac kura sonuçları sorgula
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN