Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ten karavanalı 18 Mart duası

tarafından savaşta askerlerin yediği buğday çorbası üzüm hoşafı ve ekmek ikram edilerek anılacak. Şehitlikler de dikilen 40 bin çiçekle 18 Mart'a özel hazırla

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Diyanet'ten karavanalı 18 Mart duası
, ni 81 ilde ve tüm ilçelerde merkezi bir camide anma programı düzenleyerek anacak. Sabah namazından sonra gerçekleşecek programın ardından vatandaşlara, Çanakkale'de savaşan askerlerin yediği buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmek ikram edilecek.

AYNI ANDA ANMA PROGRAMI

'nin 100. Yılı dolayısı ile Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 81 ilde Çanakkale Şehitleri için özel bir program düzenleyecek. 81 il ve 957 ilçe olmak üzere tüm Türkiye'de 18 Mart günü sabah namazında aynı anda Çanakkale şehitlerinin hatıraları için anma programı düzenlenecek. Her il ve ilçenin merkezi bir camisinde sabah namazında gerçekleşecek olan programda, Kuran'ı Kerim başta olmak üzere tekbirler, tehliller, salat-ü selamlar getirilecek, kasideler ile şehitlerin ruhları şad edilecek. Sabah namazı ile başlayacak Çanakkale Şehitleri'ni anma programlarında vatandaşlara Çanakkale savaşında askerlerin yediği buğday çorbası, üzüm hoşafı ile ekmek de ikram edilecek. Öte yandan Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında törenlerin yapılacağı Gelibolu Yarımadası'ndaki şehitlik ve anıtlar, yaklaşık 40 bin çiçekle renklendirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı Mehmet Gürkan, bir taraftan 24-25 Nisan'daki uluslararası törenlere hazırlanırken diğer taraftan şehitliklerde çevre düzenlemelerinin sürdüğünü söyledi. Özellikle hafta sonlarında bölgede ziyaretçi akını yaşandığını belirten Gürkan, onların rahat bir şekilde gezebilmesi için büyük çaba harcadıklarını anlattı.

HER RENKTEN ÇİÇEK DİKİLDİ

En fazla ilginin gösterildiği Şehitler Abidesi'nin bulunduğu alan ile diğer şehitlik ve anıtlarda bakım-temizlik çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Mehmet Gürkan, "Çevre düzenlemesi kapsamında şehitlikler 40 bine yakın çiçekle renklendirildi. Bunların yaklaşık 15 bini Şehitler Abidesi'nin çevresine dikildi. Her renkten çiçek var" dedi. Abidedeki çimlerin yenilendiğini, çevresindeki ağaçların budandığını da aktaran Gürkan, şehitliklere daha ferah ve estetik bir görünüm kazandıracak çalışmaların bitmek üzere olduğu bilgisini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyanet'ten karavanalı 18 Mart duası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN