Örnek uzlaşma

Giriş Tarihi: 4.5.2015
Örnek uzlaşma

Tarafların davalık olmadan uzlaşmasını öngören yasanın yürürlüğe girmesinden sonra 'de bir ilk yaşandı. Trafik kazasında felç olan gencin ailesi, diğer sürücüyle 140 bin lira tazminata anlaştı. Konu hukuken kapandı

'de restoran işleten Ahmet Tahtalı, otomobiliyle evine giderken aniden önüne çıkan Mehmet Salih Kocaağa'nın (19) kullandığı motosikletle çarpıştı. Ağır yaralı genç Tahtalı'nın uyarısıyla ambulans gelene kadar yerinden kaldırılmadı. Ancak gencin omuriliğinde oluşan hasar nedeniyle boynundan aşağısı felç kaldı. Boğazından açılan delikle nefes alabilen Salih'in tedavisi halen Ankara'da sürüyor. Tahtalı ise kaza anından itibaren tepki görmemek için hastaneye Salih'in yanına gidemese de aile ile uzaktan görüşerek her türlü ihtiyacını karşılamaya çalıştı. Bu arada Tahtalı, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısına başvurarak, yeni yasa çerçevesinde Kocaağa ailesiyle uzlaşmak istediğini bildirdi. Uzlaşma işlerine bakan Cumhuriyet Savcısı da aileye talebi iletti. Baba Emin Kocaağa oğlu yaşam mücadelesi içindeyken başka bir mücadeleye girmek istemediklerini, bu kazayı Tahtalı'nın da istemediğini söyleyerek, uzlaşmayı kabul etti. Bunun üzerine taraflar Cumhuriyet Savcısı ve uzlaştırmacı İzmir Büyükşehir Belediyesi eski genel sekreteri yardımcısı Ferdar Eser'in önünde buluştu.

AĞABEYİ KAZADA ÖLDÜ
Aile, Tahtalı'nın önerdiği 140 bin TL'yi de kabul edince, dava dosyası da uzlaşmayla sonuçlandı. Parayı ailenin hesabına yatıran Tahtalı, ardından elinde çiçeklerle teşekküre gitti. Kazadan sonra günlerce uyuyamadığını söyleyen Tahtalı, "Uzlaşmayla birlikte biraz da olsa uyuyabildim. Kazadan sonra uzaktan da olsa hep destek olmaya çalıştım. Aile de bana yardımcı oldu. Ben de küçükken ağabeyimi trafik kazasında kaybettim. Acının ne olduğunu bilirim. Ama bazen kaderin önüne geçmiyor" dedi. Hastanedeki oğluyla internet üzerinden sık sık görüşen baba Emin Kocaağa'da, "Allah'a ve kadere inanıyoruz. Kimse böyle bir acı içinde olmak istemez. Bu takdiri ilahi. Bazı şeylerin önüne geçemezsiniz. Oğlumuzun sağlığıyla uğraşırken, öç almaya çalışmayı istemedim. Davalar bizi daha da çok yıpratacaktı. Barışı tesis etmek çok güçtür ama en güzeli barıştır. Biz de savaşı değil barışı tesis etmek istedik. Ahmet Tahtalı'da bize çok yardımcı oldu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Örnek uzlaşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN