Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2015 yılı Ramazan'ın gelmesine çok kısa bir süre kaldı. Peki Ramazan ne zaman başlıyor ve İlk oruç ne zaman tutulacak?

Giriş Tarihi: 26.5.2015 11:08 Güncelleme Tarihi: 26.5.2015 11:10
İlk oruç ne zaman?
2015 Ramazan ayı ne zaman başlıyor, ilk oruç ne zaman tutulmaya başlanacak, Ramazan ayı hangi tarihlerde başlıyor? 2015 yılı ilk iftar ne zaman yapılacak, 2015 Yılı Ramazan Bayramı Ne Zaman, 2015 Miraç Kandiline Ne Kadar Kaldı? Ramazan Bayramı: 17 Temmuz 2015 Cuma kutlanmaya başilayacak!

2015 Ramazan ayı ne zaman başlıyor, ilk oruç ne zaman tutulmaya başlanacak, Ramazan ayı hangi tarihlerde başlıyor? 2015 yılı ilk iftar ne zaman yapılacak, 2015 Yılı Ramazan Bayramı Ne Zaman, 2015 Miraç Kandiline Ne Kadar Kaldı? Ramazan Bayramı: 17 Temmuz 2015 Cuma kutlanmaya başilayacak!

Razaman ayı ne zaman başlayacak, Oruç ne zaman, Kadir Gecesi ne zaman, İlk sahur ve iftar ne zaman, soruları Ramazan ayının yaklaşmasıyla oldukça çok sorulmaya başladı. Bu soruların cevabını haberimizde sizlerle paylaştık.

2015 yılında Ramazan ayı yine bizi zorlayacak, hem sıcak hemde günlerin uzun olması Ramazan ayını dahada değerli kılacak! Üç aylar veya Mübarek üç aylar diye adlandırılan bu aylar Hicri takvim'de mukaddes olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. 20 Nisan 2015 Pazartesi günü girecek olan Üç Aylar'ın sonuncusu Ramazan ayı 18 Haziran 2015 Perşembe günü tutulacak olan ilk oruçla başlayacak. 2

015 Ramazan ayının başlangıcı ve bitiş tarihi aşağıdaki gibidir:

Ramazan ayı başlangıç tarihi: 18 Haziran 2015 (Perşembe)
Arafe günü: 16 Temmuz 2015
Ramazan Bayramı 1.gün: 17 Temmuz 2015

Ramazan'ın başlangıcı Hilal ile belirlenir Ramazan ayının her yıl 30 gün çektiğini sananlar da var. Hâlbuki kameri aylar bazen 29, bazen 30 gün çeker. Hep 30 çekse, hicri yıl 360 gün olur. Her yıl, 10-11 gün erken gelmesinin sebebi, kameri ayların bazen 29 çekmesinden dolayıdır. Ramazana başlamak hesaba ve takvime göre hareket edilmez. Hilalin görüleceği gün değil, doğacağı gün, doğru olarak hesapla tespit edilir. Fakat dinimiz, oruca başlamayı ve bayramı, hilalin doğmasına değil, hilalin görülmesine bağlamıştır. Hadis-i şerifte, (Hilali görünce oruç tutun, tekrar görünce orucu bırakın) buyuruldu. Hilal, ya hesapla bulunan günde veya bir gün sonra görülür. Hesapla bildirilen günden önce asla doğmaz, doğmadığı için de görülemez, çünkü Allahü teâlânın koyduğu nizamda eksiklik, yanlışlık yoktur. Güneşin ve ayın hangi saatte doğup batacaklarını, çok önceden hesapla bilmek mümkündür. Yeni ayın hilali hesapla bulunan zamanda doğar, fakat havanın bulutlu olması gibi sebeplerle bazen doğduğu gün görülmeyebilir. Ramazan ayını tespit için, hilali aramak ve görmek gerekir. Hicri kameri ay 29 gün de çekebileceği için, hilal görülünce Şabanayının 29'u da olabilir. Eğer görülemezse, Şaban ayını 30'a tamamlamak gerekir. Hilali görmekle ramazanın başlaması, hesapla bulunandan bir gün sonra olabilir, fakat bir gün önce olamaz, çünkü hilalin, hesapla bulunan günden önce doğması ve görülmesi mümkün değildir. Receb Ayı: Rasûlüllâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Receb ayına kavuşunca şöyle duâda bulunurdu: "Allâhümme bârik lenâ fi Recebe ve Şa'bân ve belliğnâ Ramazân: Yâ Rabbi! Receb ve Şabanı bize mübarek eyle, bizi Ramazan'a kavuştur." Kadir Gecesi: Ramazan ayı içerisinde bulunan Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Allah (c.c.) yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de Ramazan ayında orucu tam tutmamızı emretmiş, bizlere farz kılmıştır. Ramazan ayı içerisinde olan Kadir gecesi Ramazan ayının son on gününde ve tekli gecelerdedir. Hangi gecede olduğuna dair kesin bir bilgili yoktur. Sahih hadislerle gelen rivayete göre Kadir gecesini, Ramazanın on on günde ve tekli gecelerde aranması yönündedir. Türkçe Meali (Anlamı) Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. 1 — Doğrusu Biz, onu Kadr gecesinde indirdik. 2 — Kadr gecesinin ne olduğunu bilir misin sen? 3 — Kadr gecesi; bin aydan daha hayırlıdır. 4 — Melekler ve Rûh, o gece Rablarının izniyle her iş için iner de iner. 5 — O, tanyeri ağarıncaya kadar bir selâmettir. Oruç ne zaman başlıyor? Ramazan ayı ne zaman başlayacak? Oruca ne zaman başlayacağız? sorularının cevabını haberimizde paylaştık. On bir ayın sultanı ve Kadir gecesi gibi bin aydan daha hayırlı olan geceninde içinde bulunduğu Ramazan ayı tüm müslümanlar için büyük önem taşımakta. İlk sahur ve iftarın yapılacağı 2015 Ramazan ayının ilk günü ile ilgili ayrıntılar haberimizde.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk oruç ne zaman?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN