Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baraj inşaatından adam kaçırmaya müebbet hapis...

Giriş Tarihi: 5.6.2015
Baraj inşaatından adam kaçırmaya müebbet hapis...

Diyarbakır Silvan'da yapılan barajın elektrik ve beton işlerini yürüten taşeron firmanın sahibini kaçırıp PKK'ya teslim eden 2 kişiden birine, mahkeme müebbet hapis verdi

Diyarbakır'da yapımı devam eden 'nın elektrik ve beton işlerini üstlenen taşeron firma sahibi Cuma Tabak'ı kaçırdıkları gerekçesiyle tutuklu yargılanan 2 sanıktan biri ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırıldı. Tamamlandığında 100 bin kişiye iş fırsatı sağlayacak ve 2.5 milyon dekar araziyi suya kavuşturacak olan Silvan Barajı'nın elektrik ve beton işlerini üstlenen taşeron firmanın sahibi Cuma Tabak, geçtiğimiz aylarda 3 arkadaşıyla birlikte araçla Silvan'a giderken, önleri bir araç tarafından kesildi. 2 kişi ellerinde uzun namlulu silahlarla Cuma Tabak ve arkadaşlarını kaçırdı. Kaçırılanlardan 2'si bir süre sonra serbest bırakılırken, Cuma Tabak ile Mehmet Eken gözleri bağlanarak bir mağaraya götürüldü.

DİĞER SANIĞA DA 7 YIL 6 AY

Olayla ilgili soruşturma başlatan ekipler, Sadık Nakçi ile Mehmet Öner'i gözaltına aldı. İki sanık hakkında, Tabak ve arkadaşlarını kaçırıp, PKK'lılara teslim ettikleri gerekçesiyle dava açıldı. Soruşturma devam ederken 17 gün rehin tutulan Cuma Tabak serbest bırakıldı. Tabak ifadesinde, PKK'lıların baraj ve karakol inşaatlarına izin vermeyeceklerini söyleyip, kendisini de baraj inşaatını durdurması yönünde tehdit ettiklerini anlattı. 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkan tutuklu sanıklar suçlamayı kabul etmedi. Ancak mahkeme heyeti, toplanan delillere göre Sadık Nakçi'nin Cuma Tabak'ın kaçırılmasında asli fail olduğuna, ülke birliğini ve bütünlüğünü bozmak suçundan ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmasına karar verdi. Sanık ayrıca 'terör örgütü adına kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak' suçundan 18, 'birden fazla kişi ile silahla yol kesip terör örgütünün korkutucu gücünden yararlanarak yağma' suçundan 21 yıl olmak üzere toplam 39 yıl hapisle cezalandırıldı. Sanık Mehmet Öner ise, olayda yardımcı olduğu gerekçesiyle 7 yıl 6 ay hapisle cezalandırıldı.

AYNI BARAJA TACİZ ATEŞİ
Yüksekova'ya inşa edilen Selahattin Eyyubi Havalimanı'nı yaptırmamak için her türlü saldırıyı gerçekleştiren PKK, havalimanı hizmete girince şimdi de barajlara saldırmaya başladı. Genelkurmay, teröristlerin dün Diyarbakır'daki baraj inşaatına silahla saldırdığını duyurdu. İnternet sitesinden bir açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı, PKK'nın Silvan'da yapımı süren baraj inşaatını engellemek için saldırı yaptığını duyurdu. Teröristlerin baraj inşaatına malzeme taşıyan 9 araçlık konvoya uzun namlulu silahlarla hedef taciz ateşi açtığı belirtildi. Baraj inşaatını engellemek için teröristlerin açtığı taciz ateşine, bölgede bulunan askerler tarafından derhal karşılık verildi. Diyarbakır Valiliği'nin onayı ile asker bölgede arama-tarama faaliyeti başlattı. Olayda ise herhangi bir hasar ve zayiatın meydana gelmediği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baraj inşaatından adam kaçırmaya müebbet hapis...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN