Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sekiz zirveyle tarih yazacak

Giriş Tarihi: 21.6.2015
Sekiz zirveyle tarih yazacak

Yüksek irtifa dağcılığında Türkiye'yi temsil eden Doç. Dr. Gülnur Tumbat, dünyanın 8 zirvesine ulaşan ilk ve tek Türk olarak tarihe geçmek istiyor. Mahruki, 1996'da projeyi 7 zirve olarak bitirmişti

ABD'deki San Francisco State Üniversitesi'nde çalışan Doç. Dr. Gülnur Tumbat, dünyanın 8 zirvesine tırmanan ilk ve tek Türk olmayı hedefliyor. Yüksek irtifa dağcılığında Türkiye'yi temsil eden Tumbat, şimdiye kadar 4 zirveye tırmandı. 40 yaşındaki Tumbat, Okyanusya Kıtası'nda yer alan 4 bin 884 metredeki Carstenz Zirvesi'ne tırmanmak için 13 Temmuz'da yola çıkacak. Ve bu zirveyi tırmanan ilk ve tek Türk olacak. Nasuh Mahruki, 1996'da bu projeyi 7 zirve olarak tamamlamıştı.

EVEREST'TE ÖLÜMDEN DÖNDÜ

Tumbat, öğretmen bir baba ile terzi bir annenin 3 kızından biri. ODTÜ Çevre Mühendisliği'nden mezun oldu. İşletme alanında Bilkent Üniversitesi'nde yüksek lisans, ABD'de doktora yaptı. 2005'ten bu yana San Francisco State Üniversitesi'nde doçent olarak çalışıyor. Tumbat, dağcılığa ODTÜ ve Kış Sporları Kolu'nda 17 yaşında başladı. Bugüne kadar 30'dan fazla dağa yüksek irtifa tırmanışı yaptı. 2004'te "Risk Pazarlaması ve Tüketimi" adlı doktora tezi için Everest Ana Kampı'nda yaklaşık 2 ay dağcılarla beraber yaşadı. 2014'te tırmanış için Everest'te bulunduğu sırada 12 kişinin öldüğü çığ faciası yaşandı. O sırada ana kamptaydı, ölümden döndü. Şimdiye kadar, Güney Amerika'nın 6 bin 692 metre ile en yüksek zirvesi Aconcagua'yı ve Kuzey Amerika'nın en yüksek zirvesi Mckinley'i tırmanan ilk ve tek Türk kadını oldu. Bu zirvelere ek olarak Afrika Kıtası'nın 5 bin 963 metre ile en yüksek zirvesi Kilimanjaro'yu, Avrupa'nın 5 bin 642 metre ile en yüksek zirvesi Elbrus'u tırmandı. Yeni hedefi ise Carstenz Zirvesi. Daha sonra Asya Kıtası'nda 8 bin 848 metre yüksekliğindeki Everest'e, Antartika'daki Vinson, Avustralya'daki Kosciusko Zirvesi'ne tırmanacak. Tumbat, "Benim en çok stresli olduğum tırmanış, Aconcagua tırmanışıydı. Aconcagua dağı, Güney Amerika'nın en yüksek dağı. 15 gün sürdü. Bu dağa tırmanan ilk Türk kadınıyım. Daha önce Everest'te çığ faciasında ölümden döndüm. Ama 8 zirve projesi için yeniden Everest'e de tırmanacağım. Tek oksijen kullanacağım yer Everest olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sekiz zirveyle tarih yazacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN