Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sızıntının kaynağı 'daki Yapı

Yurtdışına kaçan ve Celal Kara'yla adresinde bulunamayan savcı Mehmet Yüzgeç'in, 'nın verdiği soruşturma iznini, soruşturmayı yapacak olan savcılıktan önce nasıl öğrendiği araştırılıyor. Sızıntının kaynağının HSYK'dan olması ise yüksek ihtimal görülüyor.

Giriş Tarihi: 12.8.2015 12:13 Güncelleme Tarihi: 12.8.2015 15:24
Sızıntının kaynağı HSYK'daki Paralel Yapı
SINIR POLİSLERİNE DE İNCELEME

Artvin Valisi Kemal Cirit, olayla ilgili çok yönlü soruşturma başlatıldığını belirterek, eski savcılar ile Celal Kara'nın Gürcistan üzerinden Ermenistan'a geçtiklerini bildirdi. Cirit, eski savcıların haklarında herhangi bir yakalama kararı verilmemişken ve yurtdışı çıkış yasağı yokken çıktıklarını belirterek, "Sarp Sınır Kapısı, ülkemizde karayolu anlamında en yoğun kullanılan kapıdır. Sezonunda günlük 25-30 bin civarında geçişler olur. Söz konusu kişilerin Gürcistan üzerinden Ermenistan'a çıkış yaptıkları tespit edilmiştir" dedi.
2 eski savcının kaçışıyla ilgili ayrıntılar da ortaya çıktı. Üzerinde mavi renk tişört olan Zekeriya Öz'ün tanınmamak için bıyıklarını kestiği, şapka taktığı ve yanında eşinin de olduğu kamera görüntülerine de yansıdı. Celal Kara'nın ise Öz'den yaklaşık yarım saat sonra geçiş yaptığı tespit edildi. Öz ve Kara sınır kapısında bulunan kamera ve mobese görüntülerine yansırken, polis bu görüntüleri incelemeye aldı. Karadeniz sahil yolundaki kameraların incelenmesi de sürüyor. İki savcının sınır kapısından çıkış yaptığı saatlerde görev yapan polislerin Yapı ile bağlantılarının olup olmadığı araştırılıyor.

PARALEL YARDIM ALDILAR ŞÜPHESİ

Firar eden Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın sınır kapısından çıkış yaparken Paralel Yapı ile bağlantılı kişilerden yardım aldığı, sonrasında yine Gürcistan'da kendilerini bekleyen başka bir ekibin de yardım ettiği öne sürüldü. 2 savcının Gürcistan'daki Türk Konsolosluğu'ndan da yardım alıp almadıkları araştırılıyor. Karayoluyla Gürcistan üzerinden Ermenistan'a gittiği belirtilen 2 savcının kafa karıştırmak için Ermenistan'a geçtiği, oradan tekrar Gürcistan'a dönüp, Tiflis üzerinden üçüncü bir ülkeye gittiği iddia edildi. Bu ülkenin Ukrayna olduğu da iddialar arasında.

SIZINTININ KAYNAĞI HSYK'DAKİ PARALEL YAPI

Yurtdışına kaçan Zekeriya Öz ve Celal Kara'yla adresinde bulunamayan savcı Mehmet Yüzgeç'in, 'nın verdiği soruşturma iznini, soruşturmayı yapacak olan savcılıktan önce nasıl öğrendiği araştırılıyor. Sızıntının kaynağının HSYK'dan olması ise yüksek ihtimal görülüyor. HSYK, soruşturma iznini geçen cuma vermişti. Yakalama kararı oy birliği ile alındı ve yakalama müzekkeresi terörle mücadele şube müdürlüklerine ivedilikle gönderildi. Ancak bu karardan haberdar olan HSYK içinde yuvalanmış Paralel köstebekler, 3 savcıyı durumdan haberdar etti. HSYK'nın ön soruşturması Bakırköy'e ulaştığı gün, 3 savcı çoktan sırra kadem basmıştı. İfadeye çağırmak için savcıların adreslerine giden polis, 3 şüpheliyi de bulamadı. Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'ndan isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili sızıntının yüksek ihtimalle HSYK'dan olduğunu söyledi. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önceki gün Öz, Kara ve Yüzgeç hakkında "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından tutuklama amaçlı yakalama kararı çıkarılmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sızıntının kaynağı HSYK'daki Paralel Yapı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN