Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köylüler göktaşlarının peşine düştü

Bingöl'ün merkez Sarçayır Köyü'ne düşen göktaşı parçalarının 'bedeli yüksek fiyata alınacak' söylentileri üzerine köylüler, çevrede göktaşı aramaya başladı.

Giriş Tarihi: 9.10.2015 21:23
Köylüler göktaşlarının peşine düştü
Bingöl'ün merkezi bağlı Sarıçayır Köyü'ne 2 Eylül 2015 günü meteor parçaları düştü. Olayın duyulmasının ardından Bingöl Üniversitesi göktaşları üzerinde incelem yaptı. Üniversiteden yapılan açıklamada, göktaşının atmosfere girmesi esnasında parçalandığı ve en büyüğünün yaklaşık 20 milimetre olduğu belirtilerek, meteor düşme olayının NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi) yetkililerince de takip edildiği belirtildi. Açıklamada, incelemelerin yapıldığı bölgede, çok sayıda göktaşı numunesinin toplanıldığı, parçaların laboratuvar ortamında incelenmek üzere analiz işlemlerine başlanıldığı belirtilerek, toplanan meteoritlerin fiziksel, yapısal, jeolojik ve kimyasal analizlerin yapılarak sınıflandırılacağı kaydedildi.

Düşen göktaşı parçalarının Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çevre illerde görüldüğü belirten açıklamada, göktaşının atmosfere yaklaşık 70 bin km/saat hızla Elazığ-Tunceli istikametinden Muş istikametine doğru girdiği, Bingöl üzerinde patlayarak parçalandığı ve gökyüzünde oldukça şiddetli bir aydınlığa neden olduğu belirtildi.

KÖYLÜLER TAŞ ARIYOR

Sarıçayır Köyü'nde göktaşı parçalarının 'bedeli yüksek fiyata alınacak' söylentileri üzerine bazı köylüler, çevrede göktaşı aramayı sürdürüyor. Köylülerden Mehmet Nezih Ergün, "Evimde televizyon izlerken, pencere yüksek bir ışık yansıdığını gördüm. Işıkla beraber sesler de duyuldu. Çatışmayı andıran bir sesti. Ardından balkona koştuk. Önce mavi bir ışık yandı, ardından apaydınlık oldu her taraf. Sabah köylüler taş yağdığını söylediler. NASA taş düşünce anlık olarak izledikleri için bildirim gidiyormuş onlara. İstanbul Üniversitesi'ni aramışlar, Bingöl'e geleceklerini söylemişler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köylüler göktaşlarının peşine düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN