hakkında suç duyurusu

hakkında, sosyal paylaşım sitesi "Instagram"da yayımladığı yazı nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu.

Giriş Tarihi: 12.11.2015 23:48
Melek Baykal hakkında suç duyurusu
Sosyal paylaşım sitesi "Instagram"daki yazısı tepkilere neden olan tiyatro sanatçısı hakkında, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" ve "basın yayın yoluyla hakaret" suçlarından cezalandırılması istemiyle suç duyurusunda bulunuldu.

MELEK BAYKAL'IN BAŞÖRTÜ HAZIMSIZLIĞI

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen avukat Şerif Emir Ekşi, kendisi gibi avukat olan müvekkili Ömer Faruk Alimoğlu adına hazırladığı suç duyurusu dilekçesini, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sundu.

MELEK BAYKAL ÖZÜR DİLEDİ

Dilekçede, sanatçının Yozgat'ta bulunan Hayri İnal Konağı'nı ziyaretinin ardından "Instagram" üzerinden paylaştığı yazıda, başörtülü kadınları aşağıladığı, başörtülüleri "çağdışı" ve "medeniyetten uzak olmak"la itham ettiği öne sürüldü.

Tepkiler nedeniyle sosyal medya hesabını kapatan Baykal'ın yayımladığı özür mesajının da suçunu ortadan kaldırmadığı savunuldu.

Sanatçının sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığı savunulan dilekçede, Baykal'ın "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" ile "basın yoluyla hakaret" suçlarından yargılanarak cezalandırılması istendi.

Dilekçede ayrıca, "suçun görsel, işitsel yayın yoluyla işlenmesi nedeniyle" soruşturmanın İstanbul'da da yürütülebileceği savunuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Melek Baykal hakkında suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN