Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nin havası nasıl alınır?

Isınmak için kullandığımız iki sistem vardır. Birisi kalorifer bir diğeri yerden ısıtma sistemidir. Genellikle dairelerde tercih ettiğimiz sistem kalorifer ısıtma sistemidir.

Giriş Tarihi: 10.12.2015 15:03 Güncelleme Tarihi: 10.12.2015 15:06
Kalorifer peteğinin havası nasıl alınır?

Bu sistem odaların ısınması için yeterlidir. Kış aylarında petekleri çalıştırdığımız zaman üst tarafında ısınmama problemi yaşamaktayız. Kombiyi çalıştırdığımızda bu sorun bütün peteklerde de olabilir sadece bir iki petekte olabilir. Bunun nedeni peteğin hava yapmış olmasıdır.

Kaloriferin havasını alma işlemi nasıl yapılır peki tek başınıza yapabilir misiniz? Hava alma yeri genelde peteğin sağ üst köşesinde bulunur. Bu yerinde adı purjör kör tapadır. Purjör kör tapa peteğin havasının alınması için kullanılan yerdir. Peteğin havasını alma işlemini buradan gerçekleştireceğiz. Havayı almak için öncelikle purjör anahtarına ihtiyacımız var. Purjör anahtarı purjör kör tapanın başlığına takıp sola doğru çevirdiğimizde oradaki ufak delikten hava dışarıya doğru çıkacaktır. O arada kombinin de suyu eksilecektir kombiye su tamamlamamız gerekecektir. Havanın bittiğini ise havadan sonra su gelmesiyle anlarız. Su geldiğinde peteğin havası tamamen boşalmış demektir.Purjör anahtarınız yoksa eğer bunu en yakın bir nalburdan temin edebilirsiniz. petekten-hava-almaPeteğin havası nasıl alınır başka diye düşünmeyin. Başka bir yol ise düz tornavidayı purjör anahtarın çizgisine sokup çevirdiğinizde aynı işlemi görecektir. Bu şekilde peteğinizin hava alma işlemini tamamlayacaksınız. Alüminyum havası nasıl alınır diye merak edenlerin olduğunu da biliyoruz.

Bu konudan bahsetmeden bitirmiyoruz tabiki. Aynı şekilde purjör anahtarı ile hava alınır ancak saçma bir durum söz konusu olur. Alüminyum petekten hava alma işlemi sırasında çıkan su direk peteğin içinden yere akıyor. Panel petekler gibi bir kaba boşaltamıyoruz. Bu sebeple alüminyum kaloriferden hava alınırken altına muhakkak bir leğen gibi bir şey konulmalıdır. Başka şekilde kaloriferden hava nasıl alınır peki? Son yapabileceğimiz işlem purjör kör tapayı yavaş yavaş gevşetmek ama bunu pek tavsiye edemiyoruz çünkü bunu bir uzmanın yapması daha doğru olur. Tapa yerinden çıkabilir etrafa zarar verebilir. Eğer peteğinizin üstü yanıyor altı yanmıyorsa hava almayı deneyin ama pek bir etkisi olmayacaktır. Çünkü hava peteğin üst tarafına çıkar. Suyun üst tarafında olacağı için hava peteğin üst tarafına etkisi vardır sıcaklığın. Bu yüzden üst taraf ısınmaz.hava-alma-anahtari Alt taraf ısınmıyorsa eğer havadan dolayı değildir. Pislikten dolayı petek ısınmaz. Kombi devir daimini iyi bir şekilde yapamaz üst tarafa sıcaklık iyi gelir ama alt taraftan aynı şekilde geçemeyeceği için peteğiniz ısınmaz. Bunun içinde peteklerinizi kimyasal ve makine ile temizleyiniz. Bu işlem peteklerinizin iyi bir şekilde ısınmasını sağlar.


Diğer bir hava alma sorunu ise yerden ısıtma sistemlerinde yaşanıyor. Petekte bariz bir şekilde belli olan hava alma tapası yerden ısıtma sisteminde petek olmadığı için yerden ısıtma sistemi havasını alma konusunda kafaları karıştırıyor. Kollektör denilen dağıtıcı kısımda purjör tapaları bulunur aslında ancak kimse kollektörün varlığından haberdar bile değildir. Bu sebeple kollektörü görmediklerinden hava alma kısmından da haberdar olmazlar. Kollektör üzerinde tıpkı peteklerde olduğu gibi çevrilerek sistemden havanın boşalmasını sağlayabiliriz. Purjörler hep aynı mantıkla çalışırlar. Döküm peteklerde hava alma da tıpkı bunlar gibidir. Olayın özeti bir tapa ve o tapanın gevşetilerek sistemdeki havanın dışarı çıkmasıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalorifer peteğinin havası nasıl alınır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN