Sare aile sağlığı merkezi açılışına katıldı

Başbakan Ahmet 'nun eşi , Fatih Belediyesi tarafından yaptırılan Neslişah Sultan Aile Sağlık Merkezi'nin açılışına katıldı

Giriş Tarihi: 19.12.2015 18:48 Güncelleme Tarihi: 19.12.2015 23:58
Sare Davutoğlu aile sağlığı merkezi açılışına katıldı
Başbakan Ahmet 'nun eşi , ilk adım sağlık merkezlerinin adeta bir şifa ve şefkat kucağı olduğunu belirterek, "2010 yılından beri aile hekimliği sistemi ve aile sağlığı merkezlerinde, sağlık sektörüyle halkın arasında şifadan vefaya bir yol kuruldu" dedi.

Davutoğlu, Fatih Belediyesi tarafından yaptırılan Neslişah Sultan Aile Sağlık Merkezi'nin açılışına katıldı. Burada bir konuşma yapan Davutoğlu, hem bir vatandaş hem de bir hekim olarak sağlık merkezlerinin açılışlarına katılmaktan ve katkı sunmaktan büyük keyif ve gurur duyduğunu ifade etti.

Mahallelerde açılan sağlık merkezlerinin önemli görevler ifa ettiğini kaydeden Davutoğlu, "Sağlık kuruluşları arasında, ilk adım sağlık merkezleri diğerlerinden çok farklı ve daha anlamlıdır. Çünkü ilk adım sağlık merkezleri, adeta bir şifa ve şefkat kucağı gibidirler. Diğer sağlık kuruluşlarımızın da şifa ve sağlığın korunması ön planda olsa bile mahallelerimizde halkımızın ilk olarak başvurduğu bu merkezler şefkatin de merkezi konumundadırlar. Bu merkezlerimizde, halkımız ile sağlık çalışanlarımız arasında sadece profesyonel tıbbi bir ilişki yok. Tıpkı bir mahallenin sıcak atmosferi var bu merkezlerde" diye konuştu.

Sağlık çalışanları ile hastalarının, aile sağlığı merkezlerinde adeta bir aile gibi olduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Birbirleriyle adeta komşuluk ederler. Ben eminim; buralarda çalışan hekim arkadaşlarımız da öyledir. Bir kaç hafta görmedikleri amcalarını, teyzelerini merak ederler. Ebe hanımlar, takip ettikleri gebeleri, doğumu yaklaşmış gibi evlerini arayarak haberdar olurlar. Aşıları yapılmamış çocuklarımızı yine sadece görevleri olduğu için değil ama merak ettikleri için arayarak durumları hakkında bilgi sahibi olurlar. Ve böylece aslında sağlık ve şifa merkezinin ötesinde eski mahalle kültürünün de yaşatıldığı yer ve ortak bir parçası olurlar.

Davutoğlu, bir hekim olarak Eyüp Kamu Sağlığı ve Güngören Ana Çocuk Sağlığı merkezinde hizmet etme imkanı bulduğu dönemde, ilk adım sağlık kurumlarında insanlarla kurduğu diyaloğun hala devam ettiğini söyledi.

2010 yılından bu yana aile hekimliği sistemi ve aile sağlığı merkezlerinde, sağlık sektörüyle halkın arasında şifadan vefaya bir yol kurulduğunu dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Sağlıkta şiddet, vefasızlık veya hak edilen sağlık hizmetlerinin alınamaması gibi bazı sıkıntıların yaşandığı durumlar giderilecek ve aile sağlığı çalışmaları çok daha olumlu gelişmelere vesile olacak. Bu güzel zincire eklenen her hizmet binası, insanlarımız arasında sevgi ve şefkat köprüleri kuruyor. Aile sağlığı merkezi, hekimlik sanatının ilk ve en yakından uygulama alanı. Hekimlik, kelime anlamına uygun olarak insanın sağlıklı halinin devamına çaba sarf etmektir. Sadece onu hasta iken tedavi etmek değildir. Sağlığı tehdit eden her unsura karşı önlem almak da bunun içerisindedir. Sağlığa dönük tehditleri sadece, bedene yönelik saldırılar olarak düşünmüyoruz. Ruh ve beden sağlığı birbirinden ayrılamaz. Toplum, ruh, beden sağlığı ve aile sağlığını da hiçbir zaman göz ardı edemeyiz. Tüm bu alanlarda hekimin önceliği, birey, aile, toplum sağlığını korumak için elinden gelen tüm tedbirleri almaktır."

Sağlığın korunması ve hastalıkların tedavisinde kişiye özel uygulamalar gerektiğini anlatan Sare Davutoğlu, bu merkezlerde kurulacak yakın ilişki sayesinde bunun mümkün olabileceğini vurguladı.

Davutoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

"Aile sağlığı merkezi yaklaşımında, kişiyi toplumdaki sıradan bir fert olmaktan kurtarıp özel şahsiyetler olarak kabul etmek vardır. İnsana bu özelliğini hissettirmek her insanı, özel bir şahsiyet olarak kabul etmek, hekimlik sanatının bakış açısıdır. Öncelikle her insanın sağlık durumunun ayrı olduğunu ve her bir hastanın da aslında farklı bir yaklaşımla tedavi edilmesi gerektiğini artık biliyoruz. Hastalık durumunda tedavinin kişiselliği artık tüm dünyada kabul edilmiş durumda. Kişiye özel tedavi planlamaları hekimlik uygulamalarının olmazsa olmazıdır."

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ise geçmişte insanların, mahallelerdeki kamu sağlık kuruluşları önünde oluşan uzun kuyruklarda saatlerce beklediğini söyledi. Neslişah Sultan Aile Sağlık Merkezi'nin, belediye tarafından açılan 24. kuruluş olduğunu aktaran Demir, 25 ve 26. aile sağlık merkezlerini de yakında halkın hizmetine sunacaklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından sağlık merkezi hizmete açıldı. Sare Davutoğlu, sağlık merkezinde incelemelerde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sare Davutoğlu aile sağlığı merkezi açılışına katıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN