Giriş Tarihi: 1.1.2016 10:39
Hurdacı kardeşlere 'ömür boyu hapis' istemi

Antalya'da piknik alanında geri dönüşüm malzemesi toplama yüzünden çıkan kavgada, Burak Öner'i bıçaklayarak öldüren, babası, kardeşi ve kuzenini de yaralayan 33 yaşındaki Vedat Ferhanoğlu ile kardeşi 28 yaşındaki Murat Ferhanoğlu'nun, istemiyle yargılanmasına başlandı.

Muratpaşa İlçesi, Örnekköy Mahallesi'ndeki ormanlık alanda geçen 9 Ağustos'ta piknik yapan 19 yaşındaki Burak Öner ve ailesi, akşam saatlerinde eve dönmek için hazırlanmaya başladı. Bu sırada Burak Öner ile bölgede çöpten atık toplayan Vedat ve Murat Ferhanoğlu arasında tartışma çıktı. Kendilerinin de çöpten atık topladıklarını söyleyen Burak Öner, "Burası bizim mıntıkamız. Siz burada toplayamazsın" deyince taraflar arasında kavga çıktı. 3 bıçak darbesi alan Burak Öner yaşamını yitirirken, babası 43 yaşındaki Eyüp, boyun ve karnından, 14 kardeşi Furkan kolundan, kuzeni 17 yaşındaki Şahin Öner ise belinden yaralandı. Olaydan sonra kaçan Vedat Ferhanoğlu gittiği Mersin'den döndüğü sırada gözaltına alınırken, Murat Ferhanoğlu ise kendisi teslim oldu. Cezaevine gönderilen Ferhanoğlu kardeşler hakkında 'kasten öldürmek', 'birden fazla kişiyi yaralamak' ve 'silah bulundurmak' suçundan haklarında ' cezası' istemiyle dava açıldı.

Antalya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görün davanın duruşmasında ifade veren tutuklu sanık Vedat Ferhanoğlu, olay günü kardeşiyle birlikte hurda toplamak için motosikletle Örnekköy sahiline gittiğini söyledi. Burada karşılarına çıkan Burak Öner ve yanındakilerin "Burada hurda toplayamazsınız' diyerek kendilerine yumruk ve sopalarla saldırdığını iddia eden Vedat Ferhanoğlu, "Kardeşimi aralarına alan iki genç, sopalarla vuruyordu. Babaları da bana keserle vurmaya çalıştı. Üzerimdeki bıçağı öldürme kastı olmadan, korkutmak amacıyla salladım. Gruptan bir kişinin yaralandığını görünce kaçtım" dedi.

Diğer sanık Murat Ferhanoğlu da benzer şekilde ifade verdi.

MANGAL DEMİRİNİ İSTEMİŞLER

Kavgada yaralanan Eyüp Öner, oğlu Furkan ve yeğeni Şahin Öner ise sanıkların yalan söylediğini iddia etti.

Piknik alanında sanıklarla ilk kendisinin karşılaştığını kaydeden Şahin Öner "Elimde içinde mangal demiri bulunan çöp torbasıyla yürüyordum. Sanıklar mangal demirini hurda topladıkları motosikletin üzerindeki çuvala atmamı istedi. Sonra konuşmaya başladıkları Burak'a, Vedat Ferhanoğlu tokat attı. Biz yanına gidince bıçakla saldırdılar" diye ifade verdi.

DÖNER BIÇAĞIYLA SALDIRDILAR

Furkan Öner ise ağabeyine tokat atan Vedat Ferhanoğlu'nun kardeşi Murat'a, 'Motosikletin arkasındaki bıçağı getir' diye talimat verdiğini belirtti. Bunun üzerine Murat Ferhanoğlu'nun bir elinde döner bıçağı, diğer elinde ekmek bıçağıyla geri geldiğini anlatan Furkan Öner, şöyle konuştu:

"Ekmek bıçağını Vedat aldı. Vedat, beni ve kuzenimi, Murat ise ağabeyimi bıçakladı. Kolumdan ve elimden yaralandım. Kavga sırasında babam geldi. Babam 'bıçağa gerek yok, bıçağı bırakın' dedi. Ancak Murat babama da saldırarak boynundan yaraladı. Babam da eline geçirdiği keserle onun göğsüne vurdu. Fakat Murat Ferhanoğlu ağabeyimi bir kez daha bıçakladı. Yere düşen ağabeyimin yanına koştuk. Murat bu sırada ağabeyimin cenazesinin yanına gelen babamı karnından da bıçakladıktan sonra kaçtı."

ÇALIŞMAYA DEĞİL PİKNİĞE GİTTİK

Eyüp Öner ise çocuklarını yaralayan sanıklardan Murat Ferhanoğlu'nun göğsüne keserle vurduğunu belirterek, "Sanık benden kaçarken oğlumu bıçakladı. Bu sırada geri gelerek beni tekrar bıçaklayıp kaçtı" dedi.

Görgü tanıklarından 45 yaşındaki Birgül İlter sanıklardan Murat Ferhanoğlu'nun elinde döner bıçağını gördüğünü söyledi.

Ancak sanıklar olayda döner bıçağı kullanmadıklarını iddia etti. Mahkemede olay yeri yakınlarında bulunarak adli emanete alınan 14 santimetre uzunluğundaki yeşil saplı bir bıçağı da sanık ve müştekilere gösterdi. Eyüp Öner, bu bıçakla yaralandığını iddia ederken, Vedat Ferhanoğlu ise gösterilen bıçağın kendisine ait olmadığını, kullandığı bıçağı dereye attığını kaydetti. Duruşma, dosyadaki eksiklerin tamamlanması için 6 Şubat'a ertelendi.

BUGÜN NELER OLDU
BENZER HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Hurdacı kardeşlere 'ömür boyu hapis' istemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN