Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evde 2 kaptan var

Galatasaray'ın kaptanlarından Sabri Sarıoğlu'nun eşi Yağmur Yılmaz Sarıoğlu yolcu uçaklarında ikinci pilot olarak görev yapmaya başladı

Giriş Tarihi: 11.1.2016
Evde 2 kaptan var
Türkiye'de kadın pilotların sayısı her geçen gün artıyor. Sayı 100'e yaklaştı. Bunlardan biri de Galatasaraylı futbolcu Sabri'nin eşi Yağmur Yılmaz Sarıoğlu. Sarıoğlu, artık özel bir havayolu şirketinde pilot. Atlantik Uçuş Akademisi'ndeki (AFA) Ticari Pilot Lisansı (CPL) eğitiminin ardından, uçak tipi ve hat eğitimlerini de başarı ile tamamlayan Sarıoğlu, Airbus tipi yolcu uçaklarında ikinci pilot olarak görev yapmaya başladı. Sarıoğlu, pilotluk serüvenini SABAH'a anlattı:
Hususi Pilot Lisansı'nı (PPL) ve yolcu uçaklarında görev yapabilmek için gerekli Ticari Pilot Lisansı'nı (CPL) aldım. Ankara'da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) binasında tamamı İngilizce olan 14 havacılık dersini başarıyla vermiş olmanız gerekiyor. 100 saati yalnız uçuş olmak üzere toplamda 200 saatlik bir uçuş eğitiminden geçiyorsunuz.
Bu meslekte eğitimin sonu yok. Bir yolcu uçağında yeterince saati tamamlayıp, mevcut lisansımı en üst düzeydeki ticari pilotluk lisansı olan havayolu nakliye pilotu lisansı, yani ATPL'ye dönüştürmek bir sonraki hedefim.
Birçok arkadaşım "Sabahın 3'ünde sıcak yatağından kalkmak zor gelmiyor mu" diye soruyor. Mevzu, içinde bulunduğun ekonomik şartlar ve yaşam standardı ne olursa olsun, çalışmak ve üretken olmakla başkasının değil, kendi vicdanını rahatlatmak. 29 yaşında bir Türk genci olarak ülkeme havacılık sektöründe hizmet ettiğim için benim vicdanım rahat. Allah sağlık sıhhat verdiği sürece de çalışma hayatına devam edeceğim.
Uçuş sonrasında kabin amirimizle bana selam yollayan kadın yolcularımız oluyor. Yolcu alımında kokpit yan camından beni gören yolcuların şaşkın bakışlarına da şahit oldum birkaç kez.
Uçuştan arda kalan zamanımı ailemle geçirmeye özen gösteriyorum. Oğlum yaş itibari ile okul çağına yaklaştı. Bu nedenle onun da kendine has bir düzeni var. Benim evde olmadığım zaman eşim evde oluyor çoğu kez. İş ve özel hayatı dengede tutmada pek zorlanmıyoruz kısacası.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evde 2 kaptan var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN