Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O camide imam yi kılıçla okuyor

ilçesi Edincik Mahallesi'nde bulunan ve "" olarak bilinen tarihi Emir Sultan Camii'nde imam, ve bayram namazlarının lerini kılıçla okuyor.

Giriş Tarihi: 22.1.2016 16:17 Güncelleme Tarihi: 22.1.2016 16:20
O camide imam hutbeyi kılıçla okuyor

Edincik Emir Sultan Camii imamı Tayyar Albayrak, Osmanlı döneminde başlatılan ve kılıçla fethedilen belli yerlerde "kılıçla okuma" geleneğinin Türkiye'nin bazı yerlerinde devam ettiğini söyledi.

Bunlardan birinin Emir Sultan Camii olduğunu dile getiren Albayrak, bu özelliğinden dolayı ibadethanenin "" olarak bilindiğini kaydetti.

Kılıçla hutbe okumanın bir dini referansının olmadığını ancak yıllardır camilerinde bunun süregeldiğini belirten Albayrak, camide namaz kılanların sadece ve bayram namazlarında kılıcı imamın elinde görebildiğini anlattı.

1379 yılında fethedilen Edincik'teki bu tarihi caminin 1398 yılında Emir Sultan'ın adına ithafen yapıldığı, o yıldan bu yana kılıçla hutbeye çıkıldığı biliniyor.

Camide, minbere çıktığında kılıcı yanına bırakan imam, önce hutbeyi okuyor. Daha sonra kılıcı eline alan ve dua eden imam, minberden elinde indirdiği kılıcı, aldığı yere bırakıp, cuma namazının farzını kıldırıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O camide imam hutbeyi kılıçla okuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN