Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de deniz 15 metre !

Giriş Tarihi: 3.2.2016 10:27 Güncelleme Tarihi: 3.2.2016 10:27
Çanakkale'de deniz 15 metre çekildi!

Boğazı'nda "gelgit" etkisiyle nda 15 metrelik çekilme meydana geldi.İl merkezinde bazı mevkilerde deniz suyunun çekilmesinin ardından, kayalıklardaki yosunlar ve bazı deniz canlıları ortaya çıktı.

Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ziya Sedat Çetiner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deniz çekilmesinin Boğaz'da yılın belli dönemlerinde görüldüğünü söyledi.

Aynı durumun geçen yıl da görüldüğünü hatırlatan Çetiner, şöyle konuştu:"Yakın çevremizde birkaç gün içinde olan deprem aktivitelerini inceledik. Bu verilere göre, Çanakkale civarında denizin çekilmesine neden olabilecek sismik bir hareketlilik gözlenmemektedir.

Deniz seviyesindeki değişimlerin yer hareketleri kaynaklı bir çekilme, diğer bir deyişle deprem habercisi olup olmadığının sağlıklı olarak belirlenebilmesi için uzun soluklu gözleme dayanan bir izleme sürecinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kış mevsiminde olmamıza rağmen sıcaklıkların belli aralıklarla mevsim normalleri üzerinde seyredip aniden düşmesi, kıyıda oluşan böyle bir çekilme hareketinin yer hareketlerinden ziyade meteorolojik kaynaklı olabileceği tezini desteklemektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale'de deniz 15 metre çekildi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN