Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte Maryland Külliyesi...

ABD'deki Türkler için inşa edilen ve nisanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılışını yapacağı külliyede, Osmanlı mimarisinde bir cami ve Selçuklu tarzı bir kültür merkezi bulunuyor

Giriş Tarihi: 11.3.2016
İşte Maryland Külliyesi...
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 29 Mart-2 Nisan arasında ABD'nin başkenti Washington DC'de resmi açılışını yapacağı Maryland Külliyesi'nin mimarı Hilmi Şenalp, projeyi SABAH'a anlattı. Amerika'da artan Türk nüfusunun dini hizmet ihtiyaçlarını karşılamak için 1993'te Maryland'da 60 dönümlük arazi satın alınarak buraya bir mescit inşa edildi. 2008'de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dini, kültürel, sanatsal organizasyonların tertiplenebileceği, Türk toplumunu ve kadim hikmet geleneğini Amerika'da daha iyi şekilde yansıtacak bir merkezin hayata geçirilmesi talimatını verdi.

2.5 YILDA TAMAMLANDI

Proje çalışmalarının tamamlanmasıyla, 2013'ün mayıs ayında merkezin temeli Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in katılımıyla atıldı. Yaklaşık 2.5 yıl süren çalışmaların ardından Maryland Külliyesi'nin inşası tamamlandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 29 Mart-2 Nisan tarihlerinde ABD'ye yapacağı ziyarette Maryland Külliyesi'nin de resmi açılışını yapacak.

ZENGİNLİK KATACAK

Külliyenin mimari Hilmi Şenalp de insan odaklı diye nitelediği, projenin detaylarını SABAH'a şu sözlerle anlattı: "Külliye; Klâsik Osmanlı mimari üslubunda bir cami, Selçuklu mimari çizgilerini taşıyan bir kültür merkezi, müze, sergi salonları, Türk hamamı, misafirhane, okul, sanat galerisi ve 10 adet geleneksel Türk evinden oluşuyor. Merkez hem temsil açısından hem de toplumun ihtiyaçlarına cevap vermesi açısından önem arz etmekte olup, insan merkezli geleneksel Türk mimarisi ile Amerikan inşaat tecrübesinin birleşmesi sonucu, ülkemizin iftihar ve gururu, Amerika kültür ve medeniyet tarihine de zenginlik katacak olan bir eser meydana geldi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Maryland Külliyesi...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN