Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den 'ye her hafta 1 tır dolusu yardım

Giriş Tarihi: 12.4.2016 11:08
Nevşehir'den Suriye'ye her hafta 1 tır dolusu yardım

Savaşın başladığı ilk dönemden beri 'ye yardım malzemeleri ulaştıran İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği, bölgeye her hafta insani yardım tırı gönderiyor.

Dernek Başkanı Baki Öncel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülke genelinde birçok ilde yürütülen yardım faaliyetleri kapsamında 'ye en çok yardım tırının, nüfus oranlamasına göre 'den gönderildiğini bildirdi.

Çalışmalara ilde bulunan diğer sivil toplum kuruluşlarının da zaman zaman destek verdiğini aktaran Öncel, kampanyalar çerçevesinde 'nin farklı bölgelerine bugüne kadar 170 tır yardım gönderdiklerini kaydetti.

Baki Öncel, "Suriye'ye savaşın başladığı ilk aylardan beri haftada bir tır yardım gönderiyoruz. Toplamda 170 tır yardım ulaştırdık. Amacımız savaş bitinceye kadar her hafta 1 tır yardım malzemesi göndermeye devam etmek." diye konuştu.

Savaş mağduru sivillerin nelere ihtiyaç duyduğunu tespit ederek bu doğrultuda kampanyalar düzenlediklerini ifade eden Öncel, bölgeye daha çok gıda, ev eşyaları, çadır, battaniye ve tıbbi malzemeler gönderdiklerini anlattı.

Dernek yetkililerinin Suriye'de çatışmaların devam ettiği bölgelere bizzat giderek yardımların dağıtımlarına eşlik ettiğini vurgulayan Baki Öncel, "Savaşın acı izlerine yakından tanıklık eden dernek üyeleri, Türkiye'ye döndüklerinde daha yoğun çalışmalar içine giriyor. O bölgeye bir kez gidip savaşı gören kimse bir daha rahat uyuyamaz. 'Bana ne mazlumlardan, o çocuklardan' diyemez. Mazlumların yaralarını sarmak için daha çok çaba harcamak zorunda hisseder kendisini." ifadelerine kullandı.

Son dönemde Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Bayırbucak bölgesine yardım götürdüklerine değinen Öncel, yıllar önce sınır telleriyle koparılan kardeşlik bağlarının, ulaştırılan yardımlar sayesinde yeniden sağlam temellere oturtulduğunu dile getirdi.

Baki Öncel, şunları söyledi:

"Suriye'de insanların ihtiyaçlarını belirliyoruz, nelere ihtiyaç varsa kampanyaları buna göre düzenleyip devam ettiriyoruz. Hedefimiz, kampanyaları savaş bitinceye kadar sürdürmektir. En son 170'inci yardım tırımızı gönderdik. Savaş boyunca her hafta bir tır göndererek, o mazlumların yanında olduğumuzu göstermek istiyoruz. Sadece Suriye'deki mazlum insanlar değil, oradan Türkiye'ye gelen, zor koşullarda hayatta kalma mücadelesi veren mağdurlara da yardım malzemeleri götürüyoruz. Suriye'de insan hayatında yeri olan her şeye ihtiyaç var. Başta gıda ve ilaca ihtiyaç var. Öte yandan çocukların mama ve süte, ebeveynlerin barınmaya ihtiyacı var. Evleri yıkılan insanlar canlarını kurtarmak için köylerini terk ettiği için belki basit görülebilir ama tırnak makasına dahi ihtiyaç var."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nevşehir'den Suriye'ye her hafta 1 tır dolusu yardım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN