Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Marmaray’ın gizli kahramanları

Giriş Tarihi: 3.5.2016
Marmaray’ın gizli kahramanları

Marmaray yaklaşık 3 yıldır sefer yapıyor. Yapılan onca spekülasyona ve koparılan yaygaraya rağmen birkaç teknik arızanın dışında bugüne kadar hiçbir problem yaşanmadı. Her gün kıtalararası yolculuk yapan makinistler: Gururluyuz

SABAH bugüne kadar milyonlarca kişinin kullandığı İstanbul Boğazı'nın altından raylı sistemle toplu taşıma yapan Marmaray'ın gerçek kahramanları olan tren makinistleriyle konuştu. Zorlu eğitimlerin ardından binlerce aday arasından seçilen makinistler kıtalar arasında geçen 3 yılı anlattı. Marmaray'da alanında uzman 120 tren makinisti çalışıyor. Ünite tanıma, elektrik, yol ve sinyal bilgisi eğitimleri alan makinistler, sağlık, ilk yardım sertifikası, deprem, ve su baskını gibi acil durumlar için de özel bir eğitimden geçirildi. Marmaray'ın en kıdemli personelleri Başmakinist Barbaros Bozacı, Yusuf Uçbağlar ve Muzaffer Erdem, Boğaz'ın 60 metre altında SABAH muhabirinin sorularını yanıtladı. Marmaray makinistleri, pilotlar gibi özel ve havalı bir takım elbise giyiyor. Dünyanın en prestijli projelerinden birinde çalıştıkları için gururlu olduklarını ifade eden makinistler, "Dünyanın en zevkli işini yapıyoruz bir de üstüne para alıyoruz" dedi. İşte Marmaray çalışanlarının ağzından 917 günün hikayesi;YOLCUNUN PSİKOLOJİSİ FARKLI

Yusuf Uçbağlar: Marmaray yolcusunun psikolojisi çok farklı. Hangi durakta olurlarsa olsun, suyunun içerisinden geçtiklerini düşünüyorlar. Halbuki Üsküdar-Sirkeci arasında bin 327 metre uzunluğunda batırma tüp tüneli var. Deniz tabanının altında bulunan bu tüneli sadece 70 saniyede geçiyoruz. Yine de yolcular, 'Marmaray Boğaz'ın altından geçiyor' hissine kapıldıkları için normalde yapmayacakları şeyleri yapıyorlar. Panik atağı olan, hava almak isteyen, imdat kolunu çeken, kalp rahatsızlığı yaşayan birçok kişiye tanık olduk. Tren 1-2 dakika bekleyince kapıya, cama vurmaya başlamalar oluyor. Bu durumlar bizi zorluyor. Bazen tren seferlerinin aksamasına da neden oluyor. Kimi balıkları göremediği için üzülüyor kimiyse 'kapalı alan fobim var' diye ortalığı ayağa kaldırır. Neyse ki insanlar bu duruma zamanla alıştı."

"TEK DAMLA SU ALMIYOR"

Muzaffer Erdem: Zaman zaman yaşanan teknik aksamalar çok büyük sorunmuş gibi gösteriliyor. 'Marmaray su alıyor' gibi dedikodular da duyuyoruz. Bu sistem, dünyanın en güvenli sistemlerinden biri. İki hafta önceki sinyalizasyon hatasında tren raydan çıktı ama tek bir yolcunun burnu bile kanamadı. Batırma tünellerinin olduğu noktada tek damla su yok. İnsanlar, başka duraklarda çektikleri fotoğrafları sanki tüp geçitin içinde çekilmiş gibi gösterip yaygara yapıyor. Burada çalışan Japon mühendislerden duymuştum. İstanbul'da yaşanabilecek bir depremde en güvenli yerlerden birinin Marmaray olduğunu konuşuyorlardı. Herhangi bir deprem ya da yaşandığında, otomatik sistem devreye giriyor ve trenlere 'tüneli terk et' emri geliyor. Sistem hiçbir treni tünelde bırakmıyor. Trenler en yakın durağa ulaştığı andan itibaren de Sirkeci ve Üsküdar'daki 'taşkın-sel kapakları' kapanarak kendini emniyete alıyor."

"VATMAN DEĞİL TREN MAKİNİSTİ"

Başmakinist Barbaros Bozacı: Marmaray treni tamamen otomatik bir araç. Biz hem tren makinistliği hem de tren şefliği yapıyoruz. Yolcu giriş çıkışlarını kontrol edip, treni otomatik olarak çalıştırıyoruz. Tren kendisi hızlanıp yavaşlıyor ve duruyor. Bu durum bizim burada çalışmadığımız anlamına gelmiyor. Yolda gördüğümüz her şeyi rapor ediyoruz. Yolcu sorunlarıyla uğraşıyoruz. Sistemin görmediği sinyalizasyon sorunlarını merkeze bildiriyoruz." Kendilerine vatman yerine makinist diye hitap edilmesini isteyen makinistler, "Biz hep buradayız. Bayramda, düğünde, cenazede" diyor.HER MAKİNİST SEYİR DEFTERİ TUTUYOR

Her makinistin sefer bilgilerini takip edebilmeleri için tablet bilgisayarları bulunuyor. Ancak günde binlerce yolcunun sefer sırasındaki can güvenliğini sağlamak için büyük bir sorumluluk bilinci ve titizlikle çalışan makinistlerin her biri seyir defterine notlar alıyor.

Yolcular hangi durakta olursa olsun, deniz suyunun içinden geçtiklerini düşünüyor. Halbuki deniz tabanının altındaki bölümü sadece 70 saniyede geçiyoruz, Kimileri balıkları göremediği için üzülüyor. Neyse ki insanlar artık alıştı.

Bu sistem dünyanın en güvenilir sistemlerinden biri. Teknik aksamalar çok büyük bir sorunmuş gibi gösteriliyor. Tek bir damla su yok. Japon mühendisler İstanbul'da yaşanabilecek bir depremde bile en güvenli yerin burası olduğunu söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Marmaray’ın gizli kahramanları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN