Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yenişarbademli 'ya bağlanmak için referanduma gidecek

'nın Yenişarbademli Belediye Başkanı , ilçenin 'ya bağlanması için referanduma gideceklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 15.7.2016 14:21 Güncelleme Tarihi: 15.7.2016 14:28
Yenişarbademli Konya'ya bağlanmak için referanduma gidecek
Yenişarbademli Belediye Başkanı , 'dan hizmet alma noktasında sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdi. Başkan Erdem, Yenişarbademli-Aksu arasındaki 43 kilometrelik yolu 2009'dan bu yana karayolları ağına aldıramadıklarını söyledi. Başkan Erdem, "O günden beri 4 vali değiştirdik. Valilerimiz de bu yolun karayolları ağına alınması için gayret sarf etti. Ama bir türlü olmadı. İlçeden kent merkezine kadar uzanan yolumuz İl Özel İdaresi standartlarında. Biz 4 milletvekilimizle bunu yaptıramadık. Şimdi vekil sayımız 3'e düştü, artık bir şey yaptıramayız" diye konuştu.

İlçe olarak taleplerinin yerine gelmemesinden yakınan Başkan Erdem, "Madem isteklerimiz olmuyor. Halkımızla istişare sonucunda referandumla 'ya bağlanabiliriz" diye konuştu. Konya'nın ilçeye 150 kilometre, Isparta'nın ise Şarkikaraağaç ilçesi üzerinden 180, Aksu ilçesi üzerinden 105 kilometre uzaklıkta olduğunu ifade eden Başkan Mustafa Erdem, "Ama 105 kilometrenin 43 kilometresi köy hizmetleri standardında. Isparta'dan hizmet alamıyorsak, Konya'ya bağlanabiliriz. Valilik ve kaymakamlık 2 yıldır ilçe belediye sınırlarını belirleyemedi. 2017 yılı içerisinde Yenişarbademli olarak bu işi ciddi konuşacağız. Konyalı olabiliriz. Isparta'dan kopabiliriz" diye konuştu.

NÜFUS 5 BİN 600'DEN BİN 900'E DÜŞTÜ

İlçede yaşanan nüfus sıkıntısına da dikkat çeken Başkan Erdem, şöyle konuştu:

"Yenişarbademli eriyor ve yok oluyor. Biz yok oluyoruz. Kültürümüzle, geleneklerimizle, her şeyimizle 1280 rakımda yaşayan Toroslarda duman tüttüren bir millettik. Yavaş yavaş eriyoruz. 1991 yılında 5 bin 600 nüfusla ilçe olduk. Bugün 1900 nüfusa düştük. Hızla erimekteyiz. İlçede meslek yüksekokulu olmasa nüfus daha da düşecek. Öğrenciler sayılmasa gerçek manada yaşayan nüfus 1100-1200 civarında. Bunun için ilgili birimlere zamanında müracaatlarda bulunuyoruz. Sit alanlarının daraltılmasını istiyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yenişarbademli Konya'ya bağlanmak için referanduma gidecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN